24 Mart 2019 Pazar 11:51
-2.86° Yoğun Bulutlu (YUMUŞAK HAVA)
Yüksek Burçları ve Dolambaçlı Sokakları ile Ortaçağ'dan Kalma Engüzek KalesiErzurum Kaleleri

Yüksek Burçları Ve Dolambaçlı Sokakları İle Ortaçağ'dan Kalma Engüzek Kalesi

24 Aralık 2018 23:06

Modern Mimaride Göremeyeceğimiz Kadar Heybetli, Asil ve Buram Buram Geçmiş Kokan Uzundere Engüzek Kalesi

Uzundere ilçe merkezine 3 km mesafede, Dikyar köyü sınırları içerisinde ve Tortum yolu üzerinde yer alan  ve Ortaçağ'da bölgede hüküm süren Türk beyleri tarafından yaptırıldığı düşünülen, buram buram tarih kokan Engüzek Kalesi... Yalnızca tarihe ilgisi olanlar için değil doğa sporları meraklılarına özellikle tavsiye edebileceğimiz, kaya tırmanışının yanı sıra eşsiz manzaraları yüksek noktadan gözlemleyebileceğiniz, cennetten bir köşe arayanlara Engüzek Kalesi gezi rotasını öneriyoruz. Tortum Şelalesi'ne yakınlığı, Öşvank Kilisesi ve Haholi Manastırı, son olarak tadı damağınızda kalacak Tortum cağ kebabı...

Uzundere Engüzek Kalesi

Engüzek Kalesi Hakkında Diğer Ayrıntılar

Kale Tortum çayının kıyısından burgu gibi yükselmekte, sarp bir kayalık üzerinde yer almaktadır. Yapının tarihi konusunda kesin bir bilgi mevcut değildir.

Engüzek Kalesi

Ortaçağ'da bölgede hüküm süren Türk beyleri tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır. İç kalenin bir kısmı halen ayaktadır. Tapınak, gözetleme kulesi, fırın, hamam ve Tortum çayına inen gizli su yolla­rının bulunduğu kale; çok yüksek burçları ve dolambaçlı sokakları ile de dikkat çekmektedir.

Engüzek Kalesi

Kalenin yapılışı hakkında üç rivayet bulunmaktadır. Bir rivayete göre Cenevizlilerden, diğer bir rivayete göre ise Bizanslılardan,  üçüncü bir rivayete göre de Ortaçağda, kalenin bulunduğu havalide, derebeylik şeklinde hüküm süren Türk Beyleri tarafından yaptırıldığı söylenmektedir.

Engüzek Kalesi

Kaynak: Erzurum Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Diğer Kaleler
Tortum Kalesi

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.