23 Şubat 2019 Cumartesi 13:34
-1° Parçalı Bulutlu (SAKİN HAVA)
400'den Ziyade İlkokul Açılmasına Vesile Olan Eski Erzurum ValisiBiliyor Muydunuz?

400'Den Ziyade İlkokul Açılmasına Vesile Olan Eski Erzurum Valisi

29 Mart 2017 14:03


Valilik Yaptığı Erzurum, Antalya Gibi Vilayetlerde, Şehrin Hafızasına Kazınmış Devlet Adamı Haşim İşcan


Haşim İşcan Kimdir? Hangi görevlerde bulunmuştur?

1898’de Edirne’de doğan Haşim İşcan, Edirne Lisesi'nden mezun oldu. 1922’de Mülkiye Mektebi’ni bitirerek bir süre Edirne Kız Öğretmen Okulu’nda ve Edirne Lisesi’nde öğretmenlik yaptı. Özel kalem müdürlüğü, kaymakamlık, emniyet müdürlüğü ve mülkiye müfettişlik gibi görevlerde bulundu.


400'den ziyade ilkokul açılmasına vesile oldu

1933’te Siverek kaymakamlığı ile başlayan yöneticilik yaşamını Tekirdağ, Erzurum, Antalya, Bursa ve Samsun illerinde valilik yaparak sürdürdü. Bu yörelerde 400'den fazla ilkokul açtı. Bugün Erzurum'da ismi verilen Haşim İşcan Ortaokulu eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Hastane, liman, stadyum, park, kütüphane ve halkevi gibi yararlı kurumlar kazandırdı.

Emekli olduğu 1953 yılına doğru Toprak ve İskân müdürlüğüne atandı; bu görevi sırasında Romanya, Bulgaristan ve Yugoslavya’dan gelen göçmenlerin yerleştirilmesinde örnek bir başarı sergiledi.

1963 Yerel Seçimleri'nde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) adayı olarak İstanbul belediye başkanlığı seçimlerine katıldı, ancak kazanamadı. Seçimden galip çıkan Adalet Partisi (AP) adayı Nuri Eroğan'ın, CHP'nin başvurusu üzerine Denizcilik Bankası Hukuk Müşavirliğinden yasal sürede istifa etmediği gerekçesi ile başkanlığı iptal edildi. Haşim İşcan belediye başkanlığına getirildi ve ölünceye kadar bu görevde kaldı.

Haşim İşcan halkla iç içe, İstanbul'a gerçekten mührünü vurmuş, geniş ufuklu, vizyon sahibi ve çalışkan bir belediye başkanlığı yapmıştır. Belki de onun başkanlığında, İstanbul ilk kez bir Avrupa kenti görünümüne kavuşmuş ve zamanın İstanbulluları birçok yeniliklerle tanışmıştır. Başarısı sadece İstanbul'da değil, valilik yaptığı Erzurum, Antalya gibi vilayetlerde de gözükmüş, şehrin hafızasına kazınmıştır.

Kaynak: Vikipedi

20. Yüzyılın En İyi 14 Halk Ozanının 2'si Erzurumlu
Alzheimer Hastalığının En Riskli İllerinden Biri Olan Erzurum'da Hastalık Haritaları

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.