22 Nisan 2019 Pazartesi 19:17
3° Parçalı Bulutlu (HAFİF ESİNTİ)
Korkma Mart'ın Kışından, Kork Abrelin Beşinden (18-19 Nisan)Şehr-I Erzurum

Korkma Mart'ın Kışından, Kork Abrelin Beşinden (18-19 Nisan)

15 Nisan 2019 11:45

21 Mart’ta Baharın Müjdecisi Nevruz Kutlansa da Erzurum’un Baharına Daha Çok Vardır

Nisan ayında Erzurum'u Bekleyen Soğuklar

Nisan’daki soğuklardan ilki ‘korkma Mart’ın kışından, kork Abrelin beşinden’ deyimiyle ortaya çıkan beş nisan soğuğudur. İkincisi de ‘camışkıran’ soğuklarıdır. Şiddetli fırtınalar olur. Bu yüzden yukarıdaki deyime bir de ‘camışı ayırır eşinden’ ilavesi yapılır. Demek ki çok şiddetli soğuklar oluyor ki güçlü bir canlı olan mandanın ölümüne neden olduğu için eşinden ayırabilmektedir. Nisan ayında Kasım günleri tamamlanır ve Erzurum’da bahar, 5-6 Mayıs’taki Hıdırellez’le birlikte başlar.

erzurum'da nisan soğukları


Sayılı günler Rumi takvime göredir

Burada sözünü ettiğimiz tarihlerden birçoğu, eski hesap Rumi takvime göredir. Sözgelimi Abrel beşi böyledir. Yoksa miladi takvimle Nisan’ın beşine bakacak olursak hesap tutmaz. Yani yeni hesapla yaklaşık olarak Nisan’ın on sekiz veya on dokuzu abrel beşini ifade eder.

İşte tüm bu sayılı günler geçtikten sonra bahar merhaba diyebilen Erzurum’da bahar çok kısa sürer ve yaz mevsimi başlar. Ama son yıllarda yaz mevsiminin de soğuk geçtiği görülmektedir. Bu yüzden dost sohbetlerinde, ‘Temmuz’un soğuklarını da atlatalım, hemen sonrasında yaz gelecek’ latifelerine de yer verilir oldu.

Kaynak: Ay Vakti Düşüce, Kültür ve Edebiyat Dergisi, Ömer Özden

Her İkindi Vaktinde Mükemmel Kur'an Tilaveti ve Hoş Bir Sohbet
Erzurum ve Çevresinde Yaşamış ve Yaşayan 5 Etnik Grup!

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.