20 Mayıs 2019 Pazartesi 16:18
12.87° Parçalı Bulutlu (SERİN ESİNTİ)
Erzurum'da Özellikleri Açısından En Çok Tercih Edilen 2 Ağaç TürüBiliyor Muydunuz?

Erzurum'da Özellikleri Açısından En Çok Tercih Edilen 2 Ağaç Türü

29 Nisan 2019 11:45

Erzurum'da Ağaç Dikmek İstiyorsunuz, Hangi Ağaç Türlerini Tercih Etmelisiniz?

Erzurum'un iklim ve toprak özellikleri dikkate alındığında en çok verilmli olan 2 agaç türü ön plana çıkıyor.

Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü orman mühendislerinden Erzurum'a en uygun agaç tipleri hakkında bilgi aldık. Ağaç dikmeden önce mümkünse toprak analizinin yaptırılmasının faydalı olacağını ancak İki ağaç türünün verimli olduğunu ifade ettiler. İşte bu ağaçlar:

1. Sarıçam Ağacı

erzurum sarıçam

Sarıçam, genç yaşlarda uca doğru kısalan dallar oluşturarak gittikçe daralan bir tepe geliştirir. Belirli yaştan sonra ( çoğunlukla 100 – 120 yıl ), tepe ucu da genişleyerek sıklaşır ve artık genişleme yeteneğini yitirir. Yetişme ortamlarına göre 20-40 metre boy, 70-80 cm. çap ve çoğunlukla 100 – 120 yıl idare müddeti vardır.  Donlara ve kuraklığa karşı, çok dayanıklı bir ağaç türüdür. Sarıçam Türkiye'de ortalama olarak 1000 – 2500 metreler arasında en fazla ve toplu yayılışını yapar.

2. Huş Ağacı

erzurum huş ağacı

Işık istekleri fazladır, huş bir güneş ağacıdır. Derin, iyi, süzek topraklarda iyi gelişme gösteririler. Kökleri fazla derine gitmez. Soğuk yerleri tercih ederler. Huş ağacı kabuğu, yaprağı ve tohumu çeşitli hastalıklara karşı halk arasında bitkisel ilaç olarakda kullanılmaktadır. Çeşitli türleri bulunan huş ağacı genellikle orta boy uzunluklarındadır. Ilıman iklimler ve dağlık bolgelerde, nemli ve asitli topraklarda yetişen huş ağacı birçok katmandan oluşan, soyulabilen beyaz kabuğuyla tanınmaktadır. 

Sarıçam ve huş ağacı dışında akasya, karaağaç ve akçaağaç türleride tercih edilebilir. Bu agaç türleri Orman Bölge Müdürlükleri'nden temin edilebilir.

Sizce Kaç Cağ Yiyerek, Cağ Kebabı Yeme Rekorunu Kırdılar?
2012 - 2015 Yılları Arası Erzurum Vergi Rekortmenleri Kimler?

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.