24 Mart 2019 Pazar 12:42
-2.58° Yoğun Bulutlu (SAKİN HAVA)
Erzurum MutfağıYöresel Lezzetler

Erzurum Mutfağı

21 Mart 2018 15:42

Erzurum, Türkiye'de yöresel mutfağı en zengin illerden biridir.


Etten sebze yemeklerine; çorbadan, tatlıya onlarca farklı çeşidin bulunduğu Erzurum mutfağı, keşfedilmeyi beklemektedir.

Erzurum'daki bu zen­gin yemek kültürünün sırrı, kentin başta  Osmanlı Devleti olmak üzere, pek çok medeniyete  ev sahipliği yapmasından ve tarihi ticaret yolla­rının üzerinde bulunmasından kaynaklanmaktadır. İlin coğrafi özel­likleri ile yemeklik malzemelerin doğal ve organik olması da lezzet farkının nedenleri arasındadır.

Hayvancılığın çok önemli olduğu Erzurum, başta et ve süt ürünleri olmak üzere, hayvansal ürünler konusunda Türkiye’nin en iddialı yörelerinden biridir. Erzurum'a özgü civil peynir ve lor peyniri ülke çapında ün kazanmıştır. Tereyağı ve kaymak da bunlar arasında sa­yılabilir.


Yöresel Doğal İlaçlar

Doğal ilaç olarak nitelendirilen organik dut pekmezi Tortum, Uzundere, Olur ve İspir ilçelerinde üretilmektedir. Kır çiçeklerinden yapılmış Erzurum yayla balı da yörenin "doğal ilaçlarından" bir diğe­ridir. Erzurum’da kuşburnu, elma, ayva, vişne, kiraz, kayısı gibi mey­velerden evde yapılan reçel ve marmelatlar, kahvaltı keyfinin gizli kahramanlarıdır.

Tandır ekmeği ve tandır ketesi de Erzurum Mutfağının vazgeçilmez ürünleridir.

Kaynak: Erzurum Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Yöresel Tatlılar

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.