23 Şubat 2019 Cumartesi 08:04
-7° Parçalı Bulutlu (SAKİN HAVA)
Adım, Adım Şap'da Yeni DönemeGüncel

Adım, Adım Şap'da Yeni Döneme

15 Ocak 2017 04:55

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, geviş getiren çiftlik hayvanlarının Şap hastalığı ile mücadele eylem planının uygulamaya girmesinin ardından paydaşları bilgilendirmek amacıyla Erzurum'da, toplantı düzenledi.

 

Bakanlık, Trakya'dan sonra birçok bölgenin şap hastalığından ari hale getirilmesi için harekete geçti. Şap hastalığından ari bölgeler genişletiliyor. Bakanlık hazırladığı yeni eylem planıyla, Trakya'yı "aşısız hastalıktan ari bölge", Orta/Batı Karadeniz,  Güney Marmara, Ege, İç Anadolu, Orta/Batı Akdeniz’i ise "aşılı hastalıktan ari bölge" statüsüne kavuşturacak.  

 

Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil'in başkanlık yaptığı toplantıya; Bakanlık yetkilileri, ariliği hedeflenen bölgede bulunan illerin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürleri, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürleri, Türk Veteriner Hekimleri Merkez Birliği, Erzurum ve Bölge illerdeki STK temsilcileri katıldı.

 

Ülkemizde Şap hastalığının, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde önemli ekonomik kayıplara neden olan en önemli hastalık olduğunun belirtildiği toplantıda,  hastalığın kontrol ve eradikasyonuna imkan sağlayacak çeşitli tedbir ve uygulamalar hakkında paydaşlar bilgilendirildi. Toplantıda; aşılama uygulamalarının yanı sıra alınması gereken diğer önlemler hakkında da katılımcılara detaylı bilgiler verildi. Hastalıkla yapılan mücadelede başarı sağlanabilmesi için sektörde faaliyet gösteren tüm paydaşların yürütülen çalışmalara katkı sağlamaları istendi.

 

Genelge ve talimatlar doğrultusunda ülke genelinde belirlenen bölgelerde kısa zaman içerisinde aşılı hastalıktan ari bölge statüsüne kavuşturulması hedefleniyor.

Çomaklı; Gelişmeler Yaşam Şeklini Değiştirdi
Erzurum'da Asırlardır Devam Eden Kur'an Bayramı

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.