23 Şubat 2019 Cumartesi 13:37
-1° Parçalı Bulutlu (SAKİN HAVA)
Geleneksel Yöntemlerle Yapılan Organik Erzurum Dut PekmeziErzurum Mutfak Kültürü

Geleneksel Yöntemlerle Yapılan Organik Erzurum Dut Pekmezi

5 Ağustos 2018 17:37


Organik Erzurum Dut Pekmezi


Erzurum’da geleneksel yöntemlerle yapılan özellikle Uzundere ve Tortum ilçelerinde ön plana çıkan dut pekmezi yüksek besin değeri ile kahvaltı sofralarının vazgeçilmezlerinden

Organik Erzurum Dut Pekmezi

Yörede organik yöntemlerle elde edilen dut, ateş üzerinde kazanlarda kaynatılarak geleneksel yöntemlerle dut pekmezi elde ediliyor. Birçok derde deva enerji kaynağı doğal dut pekmezinin besin değeri oldukça yüksektir ve kansızlığa iyi geldiği bilinir. Ülser ve soğuk algınlığı tedavisinde de faydalı olan pekmez, yüksek kalorilidir. Özellikle kış aylarında yaygın olarak tüketilmektedir.

Organik Erzurum Dut Pekmezi

Uzundere, Tortum, İspir, Olur ilçelerinde yaygın olarak üretilen dut pekmezi normal pekmezden daha fazla katı ve bal kıvamındadır.

Organik Erzurum Dut Pekmezi

Özellikle kahvaltı sofralarında tüketilen Erzurum dut pekmezi, kışın yağan taze kar ile karıştırılıp kar helvası olarak da tüketilebiliyor.

Organik Erzurum Dut Pekmezi


Evde dut pekmezi nasıl yapılır? 

Evde dut pekmezi yapmak için iki kilo dut bir süzgeçte iyice yıkandıktan sonra büyük bir tencereye koyunlur. Üzerini 1-2 parmak geçecek kadar su eklenir. Yaklaşık 40 dakika kaynatılarak dutların suyunu bırakması sağlanır.  

Büyük bir tencerenin üzerine önce süzgeç, süzgecin üzerine de temiz bir tülbent koyulur. Kaynatılmış dutlar bu tülbentte süzülür ve kalan dut taneleri de iyice sıkılır.

Elde edilen su koyu bir kıvam alana kadar kaynatılır. Pekmez için ideal kıvam balın kıvamına çok yakındır. Yarım limon sıkılıp suyu kaynayan pekmeze katıldıktan 10 dakika kadar sonra ocak kapatılır.  

Ev yapımı pekmez soğuduktan sonra cam kavanozlara konup güneş almayan kuru ve serin bir ortamda saklamaya dikkat edilir.

Pazı, Lor ve Tereyağının Lezzeti Bu Dolmada!
7 Çeşit Erzurum Geleneksel Bayram Menüsü

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.