Erzurum'un, Organik, Iğdasor, Arzıtı, Söğütlü Ürünler Tezgahlarda!

Erzurum yöresinin organik ürünleri halk pazarlarında ve sokak aralarında satışa sunuldu.

Erzurum'un, Organik, Iğdasor, Arzıtı, Söğütlü Ürünler Tezgahlarda!

Bu Ürünler Kışın Habercisi!

Erzurum yöresinin organik ürünleri halk pazarlarında ve sokak aralarında satışa sunuldu. Kışın habercisi olan ürünlerin doğal lezzetlerinin yanında sağlığa olan faydaları dikkat çekiyor.

Organik ürünler, genel itibari ile Erzurum’un Pasinler ilçesi mısırı, Iğdasor köyü salatası, Söğütlü köyü fasulyesi ve Arzıtı’nın şalgamı yanı sıra kocabaş (kara turp)’u ile tezgâhlarda yer alıyor. Erzurum portalı olarak, emekli öğretmen olan ve açtığı küçük tezgâhında organik ürünler satan Mustafa Topuz’dan bilgi alıyoruz.

Organik Ürünler Ne Kadar Zaman Satışta?

Organik ürünlerin kısa bir süre satışlarının yapıldığını anlatan Topuz, “Ağustos’un başlarında başladık ve Ekim’in sonlarında künfe yekûn’ diyor.

Değişik şekillerinin gözlerden kaçmadığı ürünlerin sağlığa faydalarının da olduğunu aktaran Topuz, ‘Bu ürünlerde hiçbir katkı yok. Tamamen doğaldır.” diye ekliyor.

Fiyatları Geçen Yıl Ne Kadardı? Bu Yıl Ne Kadar?

Tablalarda veya şehrin haraket noktalarında satışı yapılan doğal lezzetlerin fiyatları marketlerden uygun gözüküyor.

Haberimizde yer alan fiyatları güncellerken bizlere Çetin Yukal yardımcı oluyor. Geçen yıl Pasinler mısırının 7 tanesinin 5 TL civarındaydı bu yılda fiyat aynı, Iğdasor salatasının geçen yıl 3 kg’ının 5 TL civarındaydı bu yıl 3 kg fiyatı 10 TL civarında, Arzıtı şalgamının ise geçen yıl kg fiyatı 2,5 TL iken bu yıl 3 kg'ı 10 TL civarında, Söğütlü fasulyesinin geçen yıl kg fiyatı 3,5 TL iken bu yıl kg fiyatı 5 TL ve ayçiçeklerinin ise geçen yıl 2, 3 ve 5 TL olan fiyatı bu yıl 5 TL civarında satılıyor.

Satış Yerleri Nere?

Topuz, yöresel organik ürünlerden almak isteyenlerin, Gez Mahallesi, Kuşgay yanı, yeraltı çarşısı bitişiğinde kendilerine ulaşabileceğini ayrıca Gürcükapı Cami çevresinde satışların yapıldığını kaydediyor.

Sağlığa Faydaları Neler?

Erzurum’lunun kışa hazırlığa başladığı ve bu çerçevede turşular ile benzeri hazırlıklar yapığı zaman zarfında emekli öğretmen Ali Çüçen ise yöresel şalgam ile yapılan turşusunun sağlık için iyi olduğunu, mideyi yormadığını, böbrek taşlarına iyi geldiğini, kokusu ile nefes darlığını açtığını, aç karna yenilir ise iştah açtığını dile getiriyor.

Öte yandan yöresel karaturp olarak ifade edile kocabaş suyunun kabızlığı önlediği, lif zengini ve kilo vermek isteyenler için bire bir olduğu, idrar arttırıcı etkisi ile böbrek taşlarını engellediği, cildin nem dengesini koruduğu, çiğnendiğinde diş eti kanamalarını azalttığı, gaz giderici olduğu, öksürüğe ve boğazda oluşan şişliklere iyi geldiği belirtiliyor.


Erzurum Tarım ve Hayvancılık Fuarı Önceki Yazı

Erzurum Tarım ve Hayvancılık Fuarı

Farklı Yörelerden Organik Gıdaların Sergilendiği Tarım Fuarı Başladı Sonraki Yazı

Farklı Yörelerden Organik Gıdaların Sergilendiği Tarım Fuarı Başladı

Yorum Yazın

Yorumlar

Kaan

Büyüklerimiz, yemesen bile tumbundan geç derler