22 Nisan 2019 Pazartesi 19:49
2.57° Parçalı Bulutlu (HAFİF ESİNTİ)
Ailesinin, 'Nereden Çıkardın Kahve İşini?' Demesine Aldırmamış!Sektörel Haberler

Ailesinin, 'Nereden Çıkardın Kahve Işini?' Demesine Aldırmamış!

18 Ekim 2017 14:43

Yemen'de Birezilya'da Üretiliyor Türk Kahvesi Olarak Biliniyor

Dünya genelinde her ürün gelişiyor ve gelişime ayak uyduruyor. Peki, ‘Türk Kahvesi’ nereye gidiyor? Yemen’de Birezilya’da üretilip ‘Türk Kahvesi’ olarak ün salan kahve sektörü ne durumda?

Erzurum Portalı olarak kırk yıl hatırı olan kahve sektörü hakkında bilgiler almak için ‘Kahve Şehr-i’ markası ile şehrimizin genç girişimci ismi Ahmet Demir’e kulak veriyoruz.

Kahve Şehr-i Erzurum

Kaybolan Kahve Kültürü…

Yaklaşık 4 yıldır kahve ticareti yaptığını öğrendiğimiz Demir, ‘Kahve işlemek bizim mesleğimiz oldu’ diyor. ‘Neden?’ diye sorduğumuzda, ilk ifadesi ile kahvenin bir emtia olduğunu ifade ediyor. Yanı sıra ticari geçmişe sahip olduğunu anlatıyor. Ayrıca, kaybolan kahve kültürü ve Türk mirasına sahip çıkmak istediğini söylüyor.

Dede ve Ninelerden Sonra Kahve Kültürü Yok Olmuş…

Bu çerçevede yola çıkan Demir, kahveyi markalaştırmak ve sektör haline getirmeyi hedefine koymuş. İşin içine girdikçe, büyüklüğünün karşısına çıktığını dile getiren kahve üreticisi Demir, araştırmalarında aile büyüklerinin de ciddi kahve tüketicileri olduğunun karşısına çıktığını, yeni neslin kahveden uzaklaşıp üçü bir aradalara yöneldiğini belirtiyor.

17 Farklı Kahve Türü Üretiyor…

17 farklı kahve türü ile piyasada yer aldıklarını paylaşan Demir, yavaş yavaş yurt dışı pazarlarına açılmaya başladıklarını, “Türkiye kahvesini buldu sloganı ile her şehirde ve her markette insanlara ulaşmak istiyoruz”  ifadesini kullanıyor.

İşletmeye Gelen Misafire Kahve İkramı…

Kahve ticaretine karar verip belirlediği program üzerine hareket ettiğini kaydeden Demir,  üretim aşamasının ardından markalarını duyurma üzerine çalıştıklarını işletmelerine gelen misafirlerine kahvelerinden tattırdıklarını vurguluyor.

Kahve Şehr-i Erzurum

Kahve Kültürü Yeniden Oluşuyor…

Erzurum’da kahve kültürünün ne düzeyde olduğunu öğrenmek istiyoruz. Demir, ilk işe koyulduklarında, yok denecek kadar az olan kahve kültürünün yeniden yeşerdiğini anlatıyor.  Ailesinin dahi ‘Nereden çıkarttın kahve işini’ dediklerini ve toplumun yeni fikirlere destek olmadığını aktarıyor.

Kahve Sağlık Deposu…

Kahvenin kırk yıl hatırdan öteye geçemediğine atıfta bulunan Demir, “Kahve bir keyif olarak bilinmiş. Örneğin kahvenin sağlık açısından içinde bin bir çeşit değeri barındırdığını bilemiyoruz. 2 veya 3 fincan kahve ile kalbin korunduğunu, metabolizmanın hızlandığını, insanın zayıfladığını, şeker hastalarına çok iyi geldiğini, besin değeri olarak magnezyum, D vitamini, C vitamini gibi bütün değerlerin olduğunu bilmiyoruz” ifadelerine yer veriyor.

Kahve Şehr-i Erzurum

‘Kahve Erzurum’dan Gelir’ Dedirtmek İstiyor…

Osmanlı döneminde kahvenin değerinin bilindiğini hatırlatan genç işletmeci,  ‘Kahve Yemen’den gelir’ diye yıllarca Türkü yazıldığını sözlerine ekliyor.  Türkiye’de kahve yetişmemesine rağmen, batıda, kahvenin yetiştiği Birezilya’da, ‘Türk kahvesi’ olarak bilindiğine dikkat çekiyor.  Artık ‘Kahve Şehr-i’ markası ile ‘Kahve Erzurum’dan gelir’ dedirtmek istediklerini belirtiyor.

Çay İçer Misin? Yerine Kahve İçer Misin?

Hedeflerinden birinin ise eşine, dostuna, müşterisine, ‘Çay içer misin? diyen, Erzurum’da ‘Bir kahve içer misin?’ dedirtmek olduğunun altını çiziyor. Bununda araştırmalarına göre kabul gördüğünün memnuniyetini yaşadıklarını söylüyor.

Kahve Şehr-i Erzurum

Kahve Petrolden Sonra Geliyor…

Kahvemiz Yemen’den gelemiyor! Neden Mi? Demir’e soruyoruz. Cevap, Dünya genelinde, kahvenin borsasının dahi kurulduğunu, petrolden sonra 2. sırada yer aldığını ve içecekte sudan sonra kahvenin geldiğini öğreniyoruz. Yani batılının bu ticareti de elimizden aldığını konuşuyoruz.

2 Tür Kahve Var…

Kahvenin 2 türü olduğundan hatırlatan Demir, Arabica, kahvenin yüksek yerlerde yetiştiğini, aromasının çok tatlı olduğunu ve Türk kahvesinin bundan yapıldığını paylaşıyor.  Robusta denilen kahve çekirdeğinin ise ovalarda yetiştiğini ve bu çekirdekten filtre kahvesi yapıldığını aktarıyor.

Şato Mobilya'nın Yeni Mobilya, Avize ve Ev Aksesuar Mağazası Açıldı
Kentin Yeni Yüzü MNG Alışveriş Merkezinin 10 Özelliği

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.