22 Nisan 2019 Pazartesi 18:58
2.87° Parçalı Bulutlu (HAFİF ESİNTİ)
Osmanlılar Döneminde Erzurum'da Paşa Sarayı Neresiydi?Şehri Keşfet

Osmanlılar Döneminde Erzurum'da Paşa Sarayı Neresiydi?

22 Ekim 2018 11:33

Erzurum Osmanlı Sarayı Hakkında!

Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim, Mısır seferinden dönüşte Kars ve Pasinler üzerinden Erzurum'a geldi ve şehir çevresi 1517 yılında Osmanlı topraklarına katıldı. Kanuni Sultan Süleyman zamanında Erzurum kalesi tahkim edildi ve şehir baştanbaşa imar edildi. 

Osmanlılar Döneminde Erzurum’da Paşa Sarayı Neresiydi?

Erzurum Osmanlı Paşa Sarayı

19. yüzyılın başlarında, Erzurum Paşa Sarayı, Lalapaşa Cami ile Mermer Hamamı arasındaki alanı kaplıyordu. Yani Sarayın ön kapısı Lalapaşa Camii’ne, arka kapısı ise Mermer Hamamı’na bakıyordu. 

Bu hamam, 1840’larda harap vaziyetteydi. Mermer Hamamı’nın yerine daha sonra Kız Rüşdiyesi (Ortaokulu) yapıldı. Burası Cumhuriyet döneminde ise İsmetpaşa İlkokulu oldu. Şu an günümüzde ilkokul olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Dolayısıyla bugün Taşambarlar’ın yol aşırı karşısındaki İsmetpaşa İlkokulu’nun olduğu yerde, Saray’ın arka kapısı bulunuyordu. 

Anlaşıldığı kadarıyla günümüzde Yakutiye Belediyesi binası ve Güneş İlköğretim Okulu olarak kullanılan binalar, Erzurum Sarayı’nın bahçesinde sonradan yapılmıştı. Sarayın olduğu yerde bugün ayrıca Bölge İdare Mahkemesi mevcuttur.

Paylaşım: Prof.Dr.Murat Küçükuğurlu, Kapak Fotoğrafı: Faruk Günayer

Manzara ve Adrenalin: Uzundere Cam Teras Projesi
Böbrek Hastalarının Şifa Kaynağı Bu Acısu'dan Haberiniz Var Mı?

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

  • Naci istek
    Naci istek

    Cumhuriyer caddesindeki tarihi adliye binasının arkasında vakıflar binasının (lale paşa camisine yüzüne bakan) yerinde eskiden tarihi vakıflar binası vardı kısa bir ara Sümerbank mağazasında faaliyet göstermişti yukarıda bahsedildiği gibi konumu arka tarafıda ilk okula gelir o binanın asıl adı BEYLER BEYİN SARAYIYDI yanında Emircan çay bahçesi vardı yetmişli yıllarda yıktılar yerine şimdiki pasajı yaptılar

    22 Ekim 2018 13:11

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.