Yakutiye Medresesinin 11 Oda ve 2 Ara Bölmesinde Ne Var?

Erzurum Yakutiye Medresesi tüm ihtişamı ile ayakta duruyor. Medresenin '11 oda ve 2 ara bölmesinde neler var?' sorusuna cevap arıyoruz. Karşımıza tari

Yakutiye Medresesinin 11 Oda ve 2 Ara Bölmesinde Ne Var?

Erzurum Yakutiye Medresesi

Şehrin Turizm Değeri Hakkında Merak Edilenler!

Erzurum Yakutiye Medresesi tüm ihtişamı ile ayakta duruyor. Medresenin ‘11 oda ve 2 ara bölmesinde neler var?’ sorusuna cevap arıyoruz. Karşımıza tarihe yolculuk çıkıyor.

Erzurum’un Yakutiye ilçesi Cumhuriyet Caddesi Lala Paşa Camisine sırtını vermiş olan medrese, İlhanlı’ların eseri olarak ben buradayım diyor.

11 Oda ve İçinde Neler Var?

Yakutiye Medresesinin kapısı batıya açılıyor. Medresenin taç kapısı çok süslü olması ile dikkat çekiyor. Kapalı avlulu, üç eyvanlı, revaklı, büyük bir bölümü ile tek katlı medrese olma özelliğine sahip. Avlunun etrafında, dört köşede birer, kuzey ve güneyde dörder olmak üzere 12 medrese odası yer alıyor. Erzurum Portalı olarak 11 odanın içlerinde ne var görüntülüyoruz. Diğer 12'inci oda ise ses sistemleri ve sair için kullanıldığını belirtmek isteriz.

Bu 11 odada, geçmişin izlerini taşıyan Erzurum ev yaşamı, seramikleri, sikkeleri, kadın giysileri, yazı takımları, mühürler, medrese düzenleri, el dokumacılığı, madeni eşyalar, erkek giysileri, erkek takıları, erkek aksesuarları, silahlar, kadın takıları yer alıyor.

Yakutiye Medresesi

Yakutiye Medresesi Hakkında!

Tarihi yapının Erzurum Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünden aldığımız bilgilerinde, dört eyvanlı kapalı avlulu medreseler grubunda yer aldığını öğreniyoruz. Medresenin dışa taşan taç kapısı ve iki köşesindeki minareleriyle kurulan denge, yapının bütününde de cepheye karşılıklı kümbetler yerleştirilerek sağlanmış. Ama ne yazık ki günümüzde, köşelerdeki minarelerden biri şerefeye kadar, diğeri kaideye kadar yıkılmış ve üzeri konik külahla kapatılmış durumdadır. Cephede yer alan bitkisel, geometrik motifler ve sembolik tasvirlerde de denge ve simetriye önem verildiği görülür.

Yakutiye Medresesi

Ne Olarak Kullanılıyor?

1994'ten bu yana Türk-İslam Eserleri ve Etnografya Müzesi olarak hizmet veren Yakutiye Medresesi taç kapısında kitabesi ile geçmişini aydınlatıyor.

Yakutiye Medresesi

Kaç Yılında Yaptırılmış?

Medrese taç kapısında bulunan kitabeye göre, İlhanlı Hükümdarı Sultan Olcayto zamanında azanhan ve Bolugan Hatun adına, Cemaleddin Hoca Yakut Gazani tarafından Hicri 710 (milâdi 1310); yılında yaptırılmış.

Yakutiye Medresesi

Yakutiye Medresesi Nerede?

Erzurum'un turizm değeri Yakutiye Medresesi, Yakutiye ilçesi Cumhuriyet Caddesi üzetinde, Lalapaşa Cami yanında yer alıyor.

Ziyaret Saatleri ve Ücret!

15 Nisan / 2 Ekim
Yaz Açılış Saati: 08:00

15 Nisan / 2 Ekim
Yaz Kapanış Saati: 19:00

3 Ekim / 14 Nisan
Kış Açılış Saati: 09:00

3 Ekim / 14 Nisan
Kış Kapanış Saati: 18:45

Her Gün Açık

Giriş Ücreti: 5 TL

Kaynak; Erzurum Ansiklopedisi, Erzurum Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü

Yorum Yazın