Erzurum Patates Üretiminde Kaçıncı Sırada?

Türkiye patates üretiminde 15. ve Erzurum patates üretiminde 12. Sırada yer almaktadır

Erzurum Patates Üretiminde Kaçıncı Sırada?

Erzurum ve Patates Bir Diğer Adı İle Kartol!


Patates ülkemizin hemen her ilinde yetiştirilen, önemli bir kısmı iç pazarda tüketilen, sanayi için önemli hammadde olan, besin değeri yüksek endüstri bitkisi.

Türkiye patates üretiminde dünya genelinde 15. sırada yer alıyor.

Dünya'da patates üretimi yapan ülkeler içinde ilk sırayı Çin almaktadır. Türkiye dünya patates üretiminde 15'inci sırada yer almaktadır. Üretimin yoğun olarak yapıldığı iller sırasıyla; Niğde, Nevşehir, İzmir, Bolu ve Afyonkarahisar'dır.

Erzurum Hasankale Patatesi

Erzurum patates üretiminde kaçıncı sırada?

Patates üretiminde Erzurum Aksaray, Bitlis ve Sivas ilinden sonra 12. Sırada yer alıyor. Erzurum'da özellikle Pasinler ilçesinde üretim yapılıyor.

Patates ithalat ve ihracatı!

Patates, dünyanın hemen her ülkesinde üretildiği için ithalat ve ihracata konu olmayan üründür. Türkiye'de üretilen patates iç pazarda tüketilirken, önemli miktarda patates tohumu ithal edilmektedir.

Patatesin tarihi ve Türkiye'ye gelişi!

Patates, orijini Türkiye olmayan nadir bitkilerden biridir.

Yenidünya bitkisi olarak adlandırılan patates, Avrupa'ya ilk defa süs bitkisi olarak Güney Amerika'nın And Dağlarından gelmiştir. Ülkemize ise 150 yıl kadar önce Rusya ve Kafkaslar üzerinden doğu bölgelerimize, bir asır kadar önce de Avrupa üzerinden batı yörelerimize girdiği bilinmektedir. Bugün ise yurdumuzun hemen her yerinde yetiştirilebilmekle beraber özellikle Doğu ve Orta Anadolu Bölgelerimizde önemli durumdadır.

Patatesin besin değeri!

Patates, tahıllardan sonra insan beslenmesinde önemli bir paya sahiptir. Ucuzluğu, birim alandan fazla verim sağlaması, besin değerinin yüksek oluşu, sindirim kolaylığı, çeşitli şekillerde kullanılması ve her çeşit iklimde yetiştiği için tüm dünya ülkeleri tarafından da yetiştirilmekte ve tüketilmektedir. Patates yumruları yüzde 20-30 civarında nişasta, yüzde 2 civarında protein, B1, B2 ve C vitaminleriyle bazı mineral maddeleri içermektedir. Bütün bu özellikleriyle insan beslenmesinde önemli bir gıda kaynağıdır.

Yorum Yazın

Erzurum Portalı İnstagram
Bizi İnstagramdan Takip Edin

Erzurum hakkında ihtiyaç duyduğunuz bilgilere ulaşmanın kolay yolu. Bizi Instagram hesabımızdan takip edin.

Kapat