Asya ve Avrupa Kıtaları'nın En Yükseği Olan Tortum Şelalesi'nin 7 Özelliği

Tortum Şelalesi Asya ve Avrupa kıtalarının en yüksek şelalesidir. Tortum şelalesinin bilinmeyen özelliklerini keşfedin. Tortum şelalesinin yüksekliği.

Asya ve Avrupa Kıtaları'nın En Yükseği Olan Tortum Şelalesi'nin 7 Özelliği

Yılın her mevsimi güzelliği ile ziyaretçileri büyüleyen şelale, Tortum Gölü'nün Tev Vadisi'ndeki heyelan kütlesini aşarak dökülmesiyle oluşmuştur

Yöre halkı tarafından şelaleye öz Türkçe karşılığı olarak "sudökülen" demektedir. Şelalenin en önde gelen ziyaretçi kitlesini Atatürk Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi ve diğer bölgelerden gelen üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Tortum Şelalesi Uluslararası Turizm'e de açık bir alandır ve yabancı turistleri de ağırlamaktadır. Tortum Şelalesi hakkında bunları biliyor musunuz?

1. Tortum Şelalesi Asya ve Avrupa kıtalarının en yüksek şelalesidir

Tortum Şelalesi

2. Tortum Şelalesi oluşumu açsından dünyanın ikinci, yüksekliği bakımıdan ise dünyanın üçüncü şelalesidir

Tortum Şelalesi

Afrika'daki Zambezi Nehri üzerindeki Vietorio Şelalesi 120 metre yükseklik ile dünyanın en yüksek şelalesi, A.B.D'nde Erie Gölü ile Ontario Gölü arasındaki Niagara Şelalesi 51 metre yükseklik ile ikinci şelalesidir.

3. Tortum şelalesinin genişliği 22 metre, yüksekliğinin ise 48 metredir

Tortum Şelalesi

4. Gökkuşağı ve doyumsuz manzarası

Tortum Şelalesi

İlkbaharda çoğalan ve 400 m³/sn. debi civarında akan sular aşağıda bir dev kazanı meydana getirmiştir. Dev kazanına bir çığ gibi akan sular, güneşli havalarda gökkuşağı meydana getirmekte ve çevreye doyumsuz bir manzara hakim olmaktadır.

5. Tortum Şelalesine 1952-1960 yılları arasında Hidroelektrik Santrali yapılmış ve ülkemizin elektrik ihtiyacına katkıda bulunmaya başlamıştır

Tortum Şelalesi

6. Tortum Şelalesi Tortum ilçesinin değil, Uzundere ilçesinin sınırları içerisinde yer alır

Tortum Şelalesi

Önceki yıllar Tortum sınırları içersinde yer aldığından bu isimle anılır.

7. Tortum şelalesi Erzurum'a 120 Km uzaklıktadır

Tortum Şelalesi

Şelalenin bulunduğu bölgede ziyaretçiler için piknik alanı ve hemen şelalenin altına inen merdivenlerin üzerinde Demir korkuluklu İzleme Balkonu bulunmaktadır. Merdivenleri takip ederek Şelalenin altına inilebilir ve diğer taraftaki merdivenleri takip ederek yukarıya çıkılabilmektedir. Şelale bahar aylarında balkon izleyicilerini ıslatmaktadır. İzleyenlere doğa ile iç içe bir ortam yaşatan şelale özellikle doğa tutkunları için hayranlık uyandıracak görüntüler barındırmaktadır. Tortum Şelalesi bir rivayete göre izleme merdivenlerini şelale tarafından inip, elektrik santrali tarafından çıkanlarda nefes darlığı ve kalp rahatsızlıkları görülmüyormuş.

Yorum Yazın