23 Temmuz Erzurum Kongresine Delege Gönderen 5 İl

Erzurum Kongresine 5 ilden toplam 56 delege katıldı, 3 il çeşitli nedenlerden dolayı delege gönderemedi

23 Temmuz Erzurum Kongresine Delege Gönderen 5 İl

23 Temmuz 1919 Erzurum Kongresi Delegeleri

Erzurum Kongresine 5 ilden toplam 56 delege katıldı, 3 il çeşitli nedenlerden dolayı delege gönderemedi

Kongreye delege gönderen 5 vilayete bağlı (günümüzde il olan 20 sancak) kazalar ile Erzincan Sancağı ve bu sancağa bağlı kazalardan çoğunluğu Vilâyât-ı Şarkiyye Müdafaa-ı Hukuk-ı Millîye Cemiyeti üyelerinden oluşan ve çeşitli meslek ve memuriyetlerde bulunan toplam 56 delege katılmıştır. Elazığ, Diyarbakır ve Mardin illerinden seçilen delegeler çeşitli nedenlerden dolayı kongreye katılamamışlardı.

Kongreye delege gönderen iller:

1. Erzurum 23 Delege

Erzurum Kongresi Erzurum Delegeleri

Şimdiki Erzurum, Bayburt, Ağrı illerimiz ile Yusufeli Kiğı ilçeleri dahil.

Erzurum/Merkez Kazası: Mustafa Kemal Paşa (ATATÜRK)
Erzurum/Merkez Kazası: Hüseyin Rauf (ORBAY)
Erzurum/Merkez Kazası Mehmed Raif (DİNÇ)
Bayazıt Sancağı/Merkez: Hüseyin Avni (ULAŞ)
Bayburt Kazası: Abdullahağazade Zahid Bey (PEKİNDAĞ)
Bayburt Kazası: Alemdarzade Mehmet Tevfik (ÇORUH)
Diyadin Kazası: İsmail Hakkı (NALBANDOĞLU)
Diyadin Kazası: Mustafa (SABUNCUOĞLU)
Eleşkirt Kazası: Maksud (KAPIKAYA)
Hasankale Kazası : Mehmet Cevat DURSUNOĞLU
Hasankale Kazası: Battal EYİGÜN
Hınıs Kazası: Alaeddin Bey/Paşazade Mehmed Celaleddin Bey
İspir Kazası: Cemal AKSU
Karakilise (Karaköse-Ağrı)- Süleyman Necati GÜNERİ
Kiğı Kazası: Mirüveyszade Kahraman Sabri YAZICI
Kiğı Kazası: Yazıcızade Mehmed Sa'id Bey
Narman Kazası: Sait Bey (ÖZLÜTÜRK)
Tercan Kazası: Namıkefendizade Ahmed Mümtaz ERVERDİ
Tortum Kazası: Kâzım YURDALAN
Yusufeli (Kiskim) Kazası: Ahmed YARALI

2. Trabzon 16 Delege

Erzurum Kongresi Trabzon Delegeleri

Şimdiki Rize, Trabzon; Giresun, Ordu ve Gümüşhane illerini kapsıyordu.

Trabzon/ Merkez Kazası: Abanoszade Hüseyin Avni Bey
Trabzon/Merkez Kazası: Hacısalihoğlu Servet Siret (SALİHOĞLU)
Akçaaabat (Polathane) Kazası: Serdarizade Hasan Remzi (SERDAROĞLU)
Giresun Kazası: Kitapçızade İbrahim Hamdi (Muhsin ELGEN)
Giresun Kazası: Duydukzade Dr.Ali Naci DUYDUK
Gümüşhane Merkez Kazası: Kadirbeyoğlu Zeki Bey (KADİRBEYOĞLU)
Kelkit Kazası: Müderris ve Müftü Hafız Osman Nuri Efendi
Maçka Kazası: Eyyübizade Mehmet İzzet Bey
Of Kazası: Müfti-Müderris Hafız Yunus Sıdkı (BULUT)
Ordu Kazası: Avukat Hasan Hilmi (KORAL)
Rize Merkez Kazası: Gençağaoğlu Abaza Hafız İsmail Hakkı (GENÇ)
Rize Merkez Kazası: Mehmed Necati MEMİŞOĞLU
Sürmene Kazası Eyyübizade Ömer Fevzi EYÜBOĞLU
Sürmene Kazası: Kulaçzade Ahmed (KULAÇ)
Şiran Kazası: Müftü Hasan Fahri (POLAT)
Tirebolu Kazası: Yusuf Ziya (ŞİŞMAN)
Vakfıkebir Kazası: Hafız Abdullah Hasib (ATAMAN)
Rize Pazar: Ahmed Bey

3. Sivas 10 Delege

Erzurum Kongresi Sivas Delegeleri

Sivas, Amasya, Şebinkarahisar ve Tokat Sancakları

Sivas/Merkez Kazası: Mehmed Fazlullah Efendi
Sivas/Merkez Kazası: Yusuf Ziya (BAŞARA)
Alucra Kazası: Payaszade Hacı Hüseyin Hüsnü Bey (ÖZDEMİR)
Amasya Merkez Kazası: İbrahim Süreyya (YİĞİT) Bey
Divriği Kazası: Müftü Hayrullah Efendi
Karahisar-ı Şarki (Şebinkarahisar) Kazası: Dr.Mahmud Cemil (ŞENCAN)
Koyulhisar Kazası: Çadırcızade Ali Bey
Mesudiye Kazası: Serdarzade Mehmed Mustafa Efendi.
Niksar Kazası: Mehmed Şeref Efendi.
Reşadiye Kazası: Mehmed Sırrı (KAYMAZ)
Suşehri Kazası: Çeçenzade İsmail Hakkı Efendi
Tokat Kazası: Mehmed Rifat Bey (ARKUN)
Zara (Koçgiri) Kazası: Emekli Yüzbaşı Receb Efendi.

4. Bitlis 3 Delege

Erzurum Kongresi Bitlis Delegeleri

Bitlis merkez, Muş, Siirt, Kısmen Şırnak ve Genç, Bingöl dahil.

Bitlis/Merkez Kazası: Emekli Binbaşı Süleyman (HATUNOĞLU)
Siirt/Merkez Kazası: Müderris Hafız Mehmed Cemil (AYDIN)
Siirt/Merkez Kazası: Hafız Mehmet Hilmi (ÇORAPSIZ)

5. Van 2 Delege

Erzurum Kongresi Van Delegeleri

Van vilayeti Hakkari dahil.

Vilayet adına: Sa'idefendizade Cazim (ABUŞOĞLU)
Vilayet adına: Hocazade Osman Tevfik Bey (ALYANAK)

Yorum Yazın