Sene-i Devriyesinde İrşadla 104 Yıl Ömür Geçiren Mevlüt Baba

Erzurumlu Seyyid Hacı Mevlüt Baba, Hz. Resûlüllah'ın Hüseyin nesebinden 39. torunudur...

Sene-i Devriyesinde İrşadla 104 Yıl Ömür Geçiren Mevlüt Baba

Seyyid Hacı Mevlüt Baba, Hz. Resûlüllah'ın Hüseyin nesebinden 39. torunudur

Seyyid Hacı Mevlüt Baba (KS), miladi 1887 yılında Erzurum'un Horasan ilçesine bağlı Hacı Ahmed (Sanamer) Köyü'nde, mütevazi bir evde dünyaya gelmiştir. Bu ev Seyyid Hacı Ahmed Baba'nın binlerce insanı irşad ettiği Rifâî tekkesiyle iç içe olup, takriben 80 metrekarelik bir ahşap evdir. Günlerinin büyük bir kısmı dedesiyle birlikte dergahta geçmiştir. 17 yaşlarına kadar Ahmed Baba ile aynı mekanı paylaşmışlardır.

Birinci Dünya Savaşının patlak vermesiyle Kayseri'nin Maksutlu Köyü'ne hicret etmek zorunda kalmıştır. İki yıl sonra tekrar Erzurum'a dönmüş, Hacı Ahmed Baba'nın bir halifesinin yanına yerleşerek, Erzurum'daki muhtelif medreselerde İslâmi ve Tasavvufî eğitim görmüştür. Dervişlerin büyük arzusuyla köydeki dergaha gelmiş ve yıkılan dergahı yeniden inşa ettirmiştir. Yaklaşık bir asırlık irşad mekanının temeli de böylece atılmış oldu. Bu mekanda Seyyid Ahmed Baba'dan kalma bir de çilehane bulunmaktadır. Mevlüd Baba sadece köydeki dergahta irşad faaliyetlerini yürütmemiş, özellikle bahar aylarında başta çevre köyler olmak üzere değişik mekanlarda irşad görevini sürdürmüştür.

Lüks ve gösterişten uzak bir hayat ve irşadla geçen bir ömür...

1971 yılına kadar köyde yaşamış, aynı yıl Erzurum'a hicret etmiştir. Erzurum'da da müstakil bir ev almış. 3 odalı olan bu evin bir odasını dergah yapmıştır. Şehir merkezinde bulunan bu evde ahşap olup, hâlen özüne ve ruhuna uygun olarak kullanılmaktadır. Yüzlerce insanı irşad ettiği bu evin eski ve küçük olması nedeniyle başka bir eve taşınmıştır. 1994 yılına kadar da bu hanede irşad görevini yürütmüştür. Vefatlarıyla bu evi de Hacı Ahmed Baba Camii'ne vakfedilmiştir.

Mevlüd Baba'nın yaşadığı mekanlar, lüks ve gösterişten uzak, bir tasavvuf mekanı havası içinde olmuştur. Evlerinde tasavvufun inceliklerini ve sanatını gösteren eşyalar, tablolarda bulunmaktaydı.

Seyyid Mevlüd Baba, ilk önce Zekiye Hanım ile evlenmiş, Mustafa ve Abdulkadir isminde iki oğlu, Rukiye isminde de bir kızı olmuştur. Birinci hanımının vefatından sonra halasının kızı Fatıma Hanım ile evlenmiş, bu evliliğinden Talib, Yakub ve İlhami isminde üç erkek ve Dürdane isminde bir kızı olmuştur. Fatıma Hanım'ın vefatından sonra Emine Hanım ile evlenmiştir. Emine Hanım'dan herhangi bir çocuk dünyaya gelmemiştir.

Sıhhatli bir yaşam geçirmiş, hiç doktora gitmemiş ve ilaç kullanmamıştır

Zaten 107 yıl yaşam sürmesi de bunun bir göstergesidir. Mevlüd Baba, 107 yaşına gelmişti. 28 Ekim'i 29 Ekim'e bağlayan gece saat 00.20'de evlatları ve dervişlerinin Kur'ân tilavetleri arasında mübarek alınları terlemiş, gözleri yaşarmış, burun kanatları genişlemiş ve asırlık çalışan kalbi kelime-i tevhid ile son kez atmıştır. Ve kelime-i tevhid ile ruhunu Hakk'a teslim etmiştir. 1887 yılında başlayan hayat 29 Ekim 1994 yılında noktalanmıştır.

Mevlüd Baba'nın vefatı müridleri ve yakınlarını derin bir üzüntüye sevk etmiştir. Yurdun dört bir yanından gelen müridler, dervişler, büyük zâtlar ve yakınları artık Mevlüd Baba'ya son görevini yapmak üzere Erzurum'da toplanmışlardır. Cenaze namazı ikindi namazını müteakip Emir Şeyh Camiinde kılınır. Büyük bir kalabalığın iştirak ettiği cenaze namazını Erzurum'un manevi dinamiklerinden Abdulğafur Has Hocaefendi kıldırır. Namazın akabinde binlerce insanın tefekkür ve tevhidleri ile cenazesi Hacı Ahmed Baba Camii bahçesine getirilerek tekbir ve gözyaşları arasında ebedi istirahatgahına uğurlanır.

Kaynak:muhammedzekibedevi.com

Yorum Yazın