20 Farklı Mekanda Çekilen 6 Ülkeden 36 Gencin Seslendirdiği Sarı Gelin Türküsü

Erzurum'un Tanıtımı İçin 6 Ülkeden 36 Genç Sarı Gelin Türküsünü Söylediler. Erzurum için Çal - Sarı Gelin, Müzikle Anlaşmak - To Talk Via Music

20 Farklı Mekanda Çekilen 6 Ülkeden 36 Gencin Seslendirdiği Sarı Gelin Türküsü

Erzurum'un Tanıtımı İçin 6 Ülkeden 36 Genç Sarı Gelin Türküsünü Söylediler

Erzurum için Çal - Sarı Gelin / Müzikle Anlaşmak - To Talk Via Music

Türkiye'nin yanı sıra Estonya, Ukrayna, Makedonya, Litvanya ve Azerbaycan'dan toplam 36 genç Erzurum'a gelerek Sarı Gelin türküsünü seslendirip klip çekti. Sivil Toplum Destekleme Derneği (SİTODED), Sarı Gelin türküsü için çok farklı bir klip çekti. Toplam 6 ülkeden amatör seslerin kullanılıp, şehrin tarihi ve turistik mekanlarında çekilen video klip, büyük beğeni topladı.

Proje TC Avrupa Birliği Bakanlığı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türk Ulusal Ajansı) tarafından Erasmus+ Gençlik Hareketliliği programı kapsamında desteklenmiştir.

Sarı Gelin Türküsünün Hikayesi Nereden Geliyor?

Bilindiği üzere Sarı Gelin türküsü, Kuzeydoğu Anadolu Erzurum coğrafyasında ortaya çıkmış... Türklerin büyük bir kolunu teşkil eden Kıpçakların diğer adı da Kuman'dır. Diğer kavimler, Kıpçakları "sarışın" anlamına gelen "Kuman" adıyla veya bu anlama gelen başka kelimelerle anmış ve tanımışlardır. Türkü Erzurumlu delikanlının sarışın Kıpçak beyinin kızına âşık oluşunu hikaye etmektedir. Sarışın Kıpçak kızına âşık olan delikanlıyı ailesi kız ile evlenmesine karşı çıkar. Delikanlı ise kıza deli gibi âşık olur ve aşkını şiirle mırıldanarak söyler. Kız bey kızıdır zaten bey de kızını vermez bu delikanlıya.

Delikanlı sarışın güzel kızı kaçırmağa karar verir ve kaçırır. Kıpçak beyinin adamları iki kaçağın peşine düşer ve uzun bir takipten sonra bulurlar ve oğlanı öldürürler. O günden beri halkımız arasında bu hikâye dilden dile dolaşır.

Sarı Gelin videosu kapsamında Erzurum'da çekim yapılan 20 yer

Video kapsamında çekim yapılan yerler;

1. Palandöken
2. Yakutiye Medresesi
3. Havuz Başı
4. Erzurum Atatürk Evi
5. Aziziye Anıtı
6. Atatürk Üniversitesi
7. Atatürk Üniversitesi Erzurum Evi
8. Tebrizkapı Çarşısı
8. Erzurum Tabyaları
9. Üç Kümbetler
10. Sarı Gelin Konağı
11. Çifte Minareli Medrese
12. Erzurum Kalesi
13. Erzurum Saat Kulesi
14. Daşhane
15. Taşhan (Rüştempaşa Bedesteni)
16. Atlama Kuleleri
17. Erzurum Kongre Binası
18. Erzurum Garı
19. Taşmağazalar Çarşısı
20. Erzurum Havalimanı

Yorum Yazın