Kışın Erzurum'da Yapamayacağınız 5 Şey!

Kışı en belirgin bir şekilde iliklerinize kadara yaşayabileceğiniz Erzurum'da kış aylarında neler yapamazsınız?

Kışın Erzurum'da Yapamayacağınız 5 Şey!


İklim Değişiklikleri Erzurum Kışını Etkiledi Ama, O 5 Şey Değişmedi!
 

İlk Olarak Kış Aylarını, En Belirgin Bir Şekilde İliklerinize Kadar Erzurum'da Yaşayacağınızı Belirtmek İsteriz...
 

Erzurum, Kars, Ağrı ve Ardahan ili ile birlikte Türkiye’nin en soğuk şehridir. Kışın tam anlamıyla hissedildiği ve yaşandığı Erzurum’da kar, iklim değişiklikleri başlamadan önce yağdığı andan itibaren şehrin tamamını beyaz örtüye bürürken, şimdilerde bir kaç yağış sonrası beyaz örtü şehri teslim alıyor. Kış ayları boyunca var olan kar ile birlikte soğuk kendini hissettiriyor. Özellikle Aralık, Ocak ve Şubat aylarında gece, gündüz soğuğu içinize kadar yaşarsınız.

Kış Aylarında Erzurum

Kar ve soğuk, beraberinde buz ve buzlama ile zorunlu Erzurum şartlarını ortaya çıkarır. Biz kış aylarında Erzurum’da yapamayacağınız 5 şeyi derledik. Tabi bunlar çoğaltılabilir.

1. Yazlık lastikle araç ve yazlık ayakkabı ile yürüyüş yapamazsınız!

Kış ayları boyunca yerden kalkmayan kar ve soğukla meydana gelen buzlanma nedeniyle aracınızın kışlık lastiği olmalı aynı zamanda ayaklarınızda kaymayacak kışlık bir ayakkabı olmalıdır. Erzurum’da kış aylarında elleriniz cebinizde kundura ayakkabı ile dolaşamazsınız… Yazlık lastiklerle araç kullanıyorsanız tehlikeli bir seyahat yapıyorsunuz demektir!

2. İçlik 'Potor' giymeden kısa elbiseler ile uzun süre dışarıda kalamazsınız!

Soğukların -40 ‘lara kadar düşebildiği Erzurum’da kış aylarında uzun süre dışarıda kalıyorsanız veya kalacaksanız tepeden tırnağa sağlam giyinmelisiniz. Örneğin 2 çift çorap üst üste giymelisiniz, ‘Potur’ diye adlandırılan yün içlikler giymelisiniz, kalın giyecekler, eldiven, bere kullanmalısınız…

3. Yürürken sadece yerlere değil çatılara da bakmalısınız, bina diplerinden yürümemelisiniz!

Erzurum’da zaman zaman insanların kaldırımlardan ve bina diplerinden çok yürümediğini farkedersiniz. Bunun nedeni kıştan kalan alışkanlıklar olabilir. Sık sık yağan kar, soğuk, çatılardan sarkan buzlar ciddi anlamda tehlike arz eder. Bunun farkında olan herkes bina diplerinden yürümez. Arık çoğu bina duvarlarında bu uyarıyı görmekte mümkün: ‘Buz düşebilir! Saçak altında yürümek tehlikelidir! ‘

4. Bulunduğunuz alan ısıtılmıyorsa, soba yanıyorsa ve uzun süre kombi yanmayacak ise suları tamamen kapalı bırakamazsınız!

Zaman zaman görmüşüzdür, tam olarak kapanmamış, damlayan musluklar. Eğer Erzurum’da iseniz ve aylardan kış ayları ise israf yapılıyor diye düşünmeyin. Çünkü bulunduğunuz alan uzun süre soğuk kalacaksa, sularda tamamen kapalı ise sularınız donar ve patlar… Böyle bir durumla karşılaşmamak için musluğunuzu hafif damlar şekilde açık bırakmalısınız.

5. Kış aylarında Erzurum’da başka ne yapamazsınız?

Çamaşırlarınızı ıslak ıslak balkona veya dışarıda her hangi bir yere asamazsınız! Donar :)

Evi havalandırayım derken uzun süre pencerenizi açık bırakamazsınız! Sonra ısıtması zor olur…

Kış aylarında Erzurum’da hamama gidip veya banyo yapıp hemen dışarı çıkmakta hastalanmanıza neden olabilir!

Kış aylarında uzun uzun piknik yapamazsınız.

Kış aylarında yakacaktan çok tasarruf yapamazsınız… Isınmak istiyorsanız tabi.

Kış aylarında genelde sıcak içecekler tüketilir. Sakın çok soğuk şeyler tüketmeyin içiniz dışınız donar :)

Normal zamanlarda Erzurum çeşmelerinden buz gibi akan sular kış aylarında elinizi donduracak derece soğuk olur. Bu aylarda uzun süre elinizi suya tutamazsınız...

Bu yazımıza sizlerde yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz…

Yorum Yazın

Yorumlar

Timuçin Yıldırım

Timuçin Yıldırım

Kısın elleriniz cebinizde yürürken düşebilirsiniz
Potor ve içlik alt kazağı gitmeden dısarı kimse cıkamaz Her kış İNSNAIN içine bir titreme gelir