Buz Tutan Kuzgun Barajında Balık Avı Keyfi

Buz Tutan Kuzgun Barajında Balık Avı Keyfi

Buz Tutan Kuzgun Barajında Balık Avı Keyfi

Kışın Şiddetini Artırdığı Günlerde Buz Tutan Kuzgun Barajı'nda Balık Tutma Keyfi!

Kuzgun Barajı

Sırlı deresi üzerinde yer alan Kuzgun Barajı hem yaz hem de kış aylarında doğal güzelliği ile sunduğu görsel manzaranın yanı sıra Erzurum'da balık tutkunlarının uğrak yerlerinden birisi.

Kışın şiddetini artırdığı bugünlerde ortalama sıfırın altında 20 dereceye kadar düşen soğuk hava barajın buz tutmasına neden oluyor. Yalnızca mavi ve beyazın tonlarının yer aldığı baraj alanı görsel bir şölen sunuyor.

Çıldır Gölüne Gidemiyorum Demeyin!

Kuzgun Barajında Buzda Balık Avı Sizleri Bekliyor..

Buzda balık avı denildiğinde ilk akla gelen yerlerden birisidir Ardahan Çıldır Gölü. Aslında Erzurum'a çok uzak olmasa da gidemiyorum diyenler çok üzülmesin. Erzurum Aziziye ilçesine bağlı Kuzgun Barajı'nda da buzda balık avı mümkün.

Kışın soğuk geçtiği günlerde buz tutan baraj gölünde buzlar kırılarak açılan yerlerden balık tutmak, kar ve buz arasında bu keyfi yaşamak isteyenleri Kuzgun Barajı bekliyor...

Kuzgun Barajı Nerede?

Kuzgun Barajı

Kuzgun Barajı Erzurum'un merkez ilçelerinden Aziziye ilçesine bağlıdır.

Aziziye Aşkale karayolu üzerinden İspir kavşağından ayrılacak Pazaryolu-İspir istikametinde Yoncalık, Eskipolat mahallelerinden sonra yer alır.

Kuzgun Barajı Hakkında!

Kuzgun Barajı

Kaynağını Sırlı deresinden alan Kuzgun Barajı, Sırlı Çayı üzerinde, sulama ve enerji üretmek amacıyla 1985-1996 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır.

Kaya gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 3.627.000 metreküp, akarsu yatağından yüksekliği 110,00 metre, normal su kotunda göl hacmi 312,00 hm³, normal su kotunda göl alanı 11,20 kilometrekaredir. Baraj 22.276 hektarlık bir alana sulama hizmeti verirken, 23 MW güç ile de yıllık 36 GWh'lik elektrik enerjisi üretmektedir.

Fotoğraflar: Serkan Kığılcım

Yorum Yazın