Bittiğinde Erzurum'un Göz Bebeği Olacak, Değişimin Yeni Adresi Büyük Kiremitlik Tabya!

Erzurum şehir merkezinde bulunan Büyük Kiremitlik Tabya projesi hayata geçiyor...

Bittiğinde Erzurum'un Göz Bebeği Olacak, Değişimin Yeni Adresi Büyük Kiremitlik Tabya!

Yıllardır Bekleniyordu!

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Palandöken İlçesi, Adnan Menderes Mahallesi sınırları içinde yer alan Büyük Kiremitlik Tabya projesini hayata geçiriyor.

Konuya ilişkin, Tarih Araştırmacısı Muzaffer Taşyürek sosyal medya hesabından bilgi paylaştı. 2009'da Büyük Kiremitlik Tabya'nın Erzurum'a kazandırılmasını kaleme aldığı, 'Erzurum Bir İpek Yolu Şehri' kitabında dile getirdiğine değinen Taşyürek, "Birçok düzeyde ve toplantıda Kiremitlik Tabyasının şehre kazandırılması üzerinde durmuştuk. Bu proje başlamış... Düşünenleri ve uygulamaya koyanları tebrik ediyorum... Erzurum adına çok güzel bir proje..." diyor.

Erzurum Büyük Kiremitlik Tabya

Büyük ve Küçük Kiremitlik Tabyaları

Tabyalar, Atatürk Üniversitesi Kampüsü ile Yenişehir semti arasında kalan, kayak atlama kulelerinin yapıldığı Kiremitlik adı verilen tepe üzerinde bulunmaktadır. Erzurum'un güneyindeki Palandöken Geçidi'nden gelecek tehlikeye karşı şehri korumak için yapıldığı bilinmektedir.

Aziziye Tabyaları gibi 1867-72 yılları arasında Sultan Abdülaziz tarafından, Fosfor Mustafa Paşa başkanlığındaki bir komisyonun hazırladığı plan ve projeye göre yapılması dikkatlerden kaçmıyor.

Erzurum Tabyaları Kiremitlik Tabyalar

Tabyalar Diğer Erzurum Tabyalarından Farklı...

İki kısımdan oluşan tabya, doğu-batı istikametinde uzanan dikdörtgen bir plana sahip olduğu görülüyor. Diğer tabyaların aksine bu tabyanın planında hilal veya yay şeklinde bir kırılma bulunmuyor. Tabyayı meydana getiren odaların hepsi de, 1.1 metre genişliğindeki yan duvarlar üzerine oturan sivri kemerli beşik tonozlarla örtülmüş...

Büyük Kiremitlik Tabyası'nın doğu bölümünün kuzeyinde içten içe 6.40 x 3.90 m ebadında bir sarnıç bulunmaktadır. Yaklaşık 3 metre derinliğinde olan ve büyük kısmı yerin altında gömülmüş bulunan bu sarnıca doğudaki bir kapıdan girilmektedir.

Kaynaklar:

https://www.facebook.com/muzaffer.tasyurek.5

https://www.facebook.com/CUMHURiYETiKURANSEHiRERZURUM/

Büyük Kiremitlik Tabya

Büyük Kiremitlik Tabya

Yorum Yazın