Bir Bakışta Tarihi Şehir Erzurum'da 6 Kümbet

Anadolu'nun En Eski Yerleşim Yerlerinden Birisi Olan Tarihi Şehir Erzurum'un 6 Kümbeti Bir Fotoğraf Karesinde

Bir Bakışta Tarihi Şehir Erzurum'da 6 Kümbet

Erzurum'da Bir Bakış!


Anadolu'nun En Eski Yerleşim Yerlerinden Birisi Olan Erzurum'un 6 Kümbeti Bir Fotoğraf Karesinde...

6000 yıllık tarihi boyunca Erzurum; bölgesel, iktisadi ve siyasi merkez olmuştur. Persler, Romalılar, Bizanslılar, İlhanlılar, Saltuklular, Selçuklular ve Osmanlılar gibi dünyanın en önemli medeniyetlerine ait önemli eserleri barındıran Erzurum tarihi ve kültürel değerleri ile gezilip görülmeye değer Türkiye'nin bakir turizm cennetidir.

Anadolu'da bulunan anıt mezarların (kümbetlerin) en güzel örneklerinin yer aldığı Erzurum'da bir bakışta görebileceğiz 6 Kümbet

Erzurum'da 6 Kümbet

1. Kale Mescidi Kümbeti

İç Kale içerisinde kalenin güney sur duvarlarına bitişik yerde bulunan mescit üzerine yapılan kümbet 12.yüzyılın ilk yarısında Saltuklular tarafından yaptırılmıştır.

2. Rabia Hatun Türbesi

Hasan Basri Mahallesi'nde, Üç Kümbetlerin 200 metre kadar güneydoğusunda yer almaktadır. Rabia Hatun'a ait olduğu belirtilen kümbet 13. yüzyıla tarihlenmektedir.

3. Emir Saltuk Kümbeti (Üç Kümbetlerden 1.si)

Üç kümbetten en büyüğünün Emir Saltuk'a ait olduğu ve 12. yüzyılın sonlarında yapıldığı sanılmaktadır.

4 ve 5. Üç Kümbetlerin 2. Ve 3. sü)

Bu kümbetlerin kime ait oldukları bilinmezken bunların da 14. yüzyılda inşa edildikleri tahmin edilmektedir. Üç Kümbetler; Anadolu'da bulunan anıt mezarların en güzel örnekleri arasında yer almaktadır.

6. Çifte Minareli Medrese Kümbeti

Bu kümbetin kitabesi olmadığından ne zaman ve kimin için yapıldığı anlaşılamamıştır. Kümbetin, Çifte Minareli Medrese ile birlikte 13. yüzyılın sonlarında yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Eser, Anadolu'daki çağdaşları arasındaki en büyük türbe olma özelliğine sahiptir.

NOT: Bölgede fotoğrafta görülmeyen ancak Üç Kümbetler ile Çifte Minareli Medrese Kümbeti arasında yer alan Mehdi Abbas Kümbeti de bulunmaktadır.

Fotoğraf: Nihat Kılıçoğulları

Yorum Yazın

Erzurum Portalı İnstagram
Bizi İnstagramdan Takip Edin

Erzurum hakkında ihtiyaç duyduğunuz bilgilere ulaşmanın kolay yolu. Bizi Instagram hesabımızdan takip edin.

Kapat