Erzurum'un, Çanakkale 57. Alayı Gibi Tamamı Şehit Olan Bir Müfrezesi Olduğunu Biliyor Musunuz?

Vatan Müdafaası Uğrunda Tamamı Şehit Olan 57. Alayın Erzurum'da Örneği Kargapazarı Müfrezesi...

Erzurum'un, Çanakkale 57. Alayı Gibi Tamamı Şehit Olan Bir Müfrezesi Olduğunu Biliyor Musunuz?

Erzurum'un 57. Alayı, Kargapazarı Müfrezesi!

Erzurum il protokolü, Birinci Dünya Savaşı sırasında Erzurum Kargapazar Dağları'nda şehit düşen Osmanlı askerleri için yaptırılan Kargapazar Müfrezesi Şehitliğini ziyaret etti.

"Vatan müdafaası uğrunda tamamı şehit olan Çanakkale'deki 57'inci alay ruhu ile Erzurum'un Kargapazar Dağlarındaki ruh aynıdır" ifadelerini paylaşan Vali Azizoğlu'nun şehitliğe yaptığı ziyarete 9'uncu Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Veli Tarakçı, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Ahmet Hacıoğlu, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Bekir Uzun, İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan ve İl Kültür Turizm Müdürü Cemal Almaz eşlik etti. Yetkililerden çalışmalarla ilgili bilgi alan Vali Azizoğlu, eksikliklerin biran önce tamamlanması yönünde talimat verdi.

Erzurum Kargapazarı Müfrezesi

Eşine Az Rastlanır Bir Destan!

Gezi sonrası kısa bir değerlendirme yapan Vali Azizoğlu, Kargapazar Müfrezesinin yapmış olduğu mücadelenin dünyada eşine az rastlanır bir destan olduğunu söyledi.

Kargapazar Şehitleri, ordusunu imhadan kurtarmak için şehit olacağını bilerek savaşa giden kahramanların adı olduğunun altını çizen Vali Azizoğlu, "Onlar, Kargapazarı'nda şehit düşerken 3'üncü Ordunun güvenli bir şekilde çekilmesi için gerekli zamanı sağlamış, neredeyse tamamı da burada şehit olmuştur. Bu şanlı ecdat için ne yapsak onlara olan borcumuzu ödeyemeyiz. Erzurum Valiliği olarak şehitliklerimizle ilgili ihya çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir. Gençlerimize ecdadımızın yaptığı kahramanlığı göstermenin en etkili yolu şehitlerimizin bu topraklara bedenleri ile attıkları birer perçin niteliğindeki mezarlarını onlara göstermektir. Yapımında sona yaklaştığımız şehitliğimiz tamamladığımızda kahramanlarımıza yakışır bir mekân haline gelmiş olacak."

Kargapazar şehitliği yapılan incelemenin ardından Vali Azizoğlu ve beraberindeki heyet Gürcüboğazı mevkiini tutmak için inşa edilen Tafta (Şahap Paşa) Tabyasında incelemelerde bulunda.

Erzurum Kargapazarı Müfrezesi

Erzurum Kargapazarı Müfrezesi

Erzurum Kargapazarı Müfrezesi

Yorum Yazın