Binbir Hatimler Erzurum'da, At Sırtında Okunmaya Başladı!

Erzurum'u doğal afetlerden korumak için Pir Ali Baba tarafından yaklaşık 500 yıl önce başlatılan 'Binbir Hatim' geleneği at sırtında başladı.

Binbir Hatimler Erzurum'da, At Sırtında Okunmaya Başladı!

500 Yıllık Gelenekle, Erzurum Manevi Zırhını Giyiniyor!

Erzurum'u doğal afetlerden korumak için Pir Ali Baba tarafından yaklaşık 500 yıl önce başlatılan 'Binbir Hatim' geleneği at sırtında okunan Kur'an-ı Kerimlerle başladı.

Erzurum Pir Ali Baba türbesinde düzenlenen törende geçmiş canlandırıldı. Hafızlar, 6 at üzerinde, Pir Ali Baba'nın yaşadığı dönemde olduğu gibi Kur-an'ı Kerim okuyarak şehri dolaşmasını canlandırdı.

Erzurum'un Palandöken ilçesi Dutçu Mahallesinde bulunan Pir Ali Baba'nın türbesinde, Binbir Hatim geleneğenin 486. yılı için düzenlenen törene, Erzurum Valisi Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Müftü Hasan Hüsnü Sula ve davetliler katıldı.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen

Başkan, Binbir Hatim Geleneğinin Unutulmamasını Sağlayan Solakzade'yi Hatıtlattı...

Programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, "Bugün burada bulunmamıza vesile olan Binbir Hatim geleneğinin mimarı Pir Ali Baba Hazretlerine, birinci dünya savaşı esnasında kesintiye uğrayan bu geleneği yeniden canlandıran Müftü Solakzade'ye ve bugünlere kadar sürmesine vesile olan diyanet camiasına teşekkür ediyorum" dedi.

"Binbir hatim okuma geleneği dini ve millî duyguların canlı tutulduğu bir ruh halidir" diyen Başkan Sekmen, "Binbir hatim geçmişi rahmet ve hayırla yad ederken geleceği daha güzel bir şekilde inşa etme gayretidir. Allah kelamının dillerde terennüm edilerek gönüllere, topluma dalga dalga yayılmasıdır" diye konuştu.

Erzurum Valisi Okay Memiş

Vali Memiş Geçmişine Gitti, Atalarından Bahsetti...

Erzurum Valisi Okay Memiş de Binbir hatim geleneğine ilk defa katıldığını söyleyerek, duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Pir Ali Baba'nın Anadolu'nun Türkleşmesi ve İslamlaşmasında önemli rol oynayan bir Alperen olduğunu ifade eden Vali Memiş, "Pir Ali Baba hem varlıklı bir kişi hem de münevver bir şahsiyet. Anadolu'nun Türkleşmesini, İslamlaşmasını hızlandıran aslında Anadolu Alperenlerinden birisi. Ben de Giresun'un Piraziz ilçesindenim. Bizim de dedelerimiz Oğuzların Çepni boyundandır. Bizler de aynı şekilde Rum diyarını Türkleştiren, İslamlaştıran nesillerin torunuyuz. Bundan da aşırı bir bahtiyarlık duyduğumu ifade etmek isterim.

Binbir Hatimler 500'üncü Yılında Erzurum'da, At Sırtında Okunmaya Başladı!

Gelenekle birlikte doğal afetlerden, depremden, zelzeleden korunmak için Pir Ali Baba hazretleri herkesin Kur'an-ı Kerim'i hatmetmeyi, duasını yapmayı salık veriyor. Bu gelenek başlıyor. Kur'an-ı Kerim bütün varlığıyla Cenabı Hak'kın kelamı olarak her gönle bir şifa. Okunması, dinlenmesi tatbik edilmesi, icra edilmesi bizler için en büyük yol gösterici. Peygamberimizin tebliği ile bizim en büyük rehberimiz. Bizler bu rehber ışığında inşallah Erzurum'a hizmet etmeye hep beraber devam edeceğiz.

Allah onlardan razı olsun. Bu geleneği başlatan, yaşatan âlimlerimizden, münevver şahıslardan razı olsun. Kur'anın ruhunu, idrak edip ibadetleriyle yaşamayı hepimize nasip etsin. Allah, Anadolu toprağında emeği olan herkese alimlerimize, şehitlerimize rahmet eylesin. Allah bu topraklardan ezanımızın sesini susturmasın inşallah."

Erzurum Müftüsü Hasan Hüsnü Sula

30 İmam Dua Okudu...

Konuşmaların ardından İl merkezindeki camilerde görevli 30 imam, hatim duasını okudu.

Müftü Hasan Hüsnü Sula'nın yaptığı duanın ardından tekbirler eşliğinde 6 at üzerindeki hafızlar, Pir Ali Baba'nın yaşadığı dönemde hafızlarla at üstünde Kur-an'ı Kerim okuyarak şehri dolaşmasını canlandırdı.

Binbir Hatimler 500'üncü Yılında Erzurum'da, At Sırtında Okunmaya Başladı!

Binbir Hatimler 500'üncü Yılında Erzurum'da, At Sırtında Okunmaya Başladı!

Yorum Yazın