Erzurum İhramı Hakkında Ne Biliyoruz?

Günümüzde Yeni Trend ve Modacıların Gözdesi Ehram...

Erzurum İhramı Hakkında Ne Biliyoruz?

Erzurum Kadınlarının Yöresel Giysisi


Günümüzde Yeni Trend ve Modacıların Gözdesi Ehram!


Ehram yöre söylemi ile ihram, ince eğrilmiş koyun yününden yapılan çok zahmetli aşamalardan geçerek düz yüzeyli mekikli dokuma ile elde edilen kadın dış giysisinin adıdır.

Yazılı kaynaklarda ehramın ilk ne zaman dokunmaya ve kullanılmaya başlandığına ilişkin kesin bilgiye ulaşılamamakla birlikte bugünkü şekliyle 1850'li yıllardan beri kullanıldığı belirtilmektedir.

Erzurum İhramı Hakkında Ne Biliyoruz?

Koyun Yününden Üretiliyor!

Ehram için koyunun altıncı ve yedinci aylarında kırkılan yünü kullanılır.

Bölge halkı bu yünün tellerinin uzun olduğuna, yağmurda çekmeyeceğine; kısır koyun ve koç yününden ehram olmayacağına inanır.

Ehramın İyisi Nasıl Anlaşılır?

Ehramın değeri ipin inceliği ile doğru orantılıdır.

Ehramda genellikle kahverengi, siyah, krem gibi yünün doğal renkleri kullanılır. Renkli iplerle ehram üzerine dokuma esnasında ya da sonradan elle nakış işlenir.

Erzurum Ehramı Hakkında Ne Biliyoruz?

Kullanım Tercihleri!

Yazın ve kışın yaygın olarak kullanılır.

Yazın açık renk kışın koyu renk tercih edilir. Doğal yün oluşu nedeniyle özellikle kışın örtünmeyle beraber, ısınma avantajı da sağlamaktadır.

Koyun yününden yapılan ve kimyasal madde içermeyen sağlıklı olması yönüyle tercih edilen el emeği olan bu kıymetli kumaş günümüzde kadın/erkek giysisi ve aksesuarlarına(kadın el çantası, cüzdan, dizlik, erkek yelekleri, kravat, kemer, anahtarlık, magnet) varana dek yapılmakta olup geleneksel ehram kullanımından modern kullanıma adapte edilmiştir.

Erzurum Ehramı Hakkında Ne Biliyoruz?

Coğrafi İşareti!

İlimiz Erzurum Aziziye İlçesi Selçuklu Mahallesi Şehit Ömer Budak Caddesinde bulunan 2011 yılından itibaren faaliyetlerine hız veren Erzurum Aktif İş Kadınları Dostluk ve Dayanışma Derneği tarafından Ehramın coğrafi etiketi alınmıştır.

Aynı zamanda dernek tarafından Ehram üretimi için Atölye kurulup ürünleri satışa sunulmuş ve kadınlara istihdam olanağı sağlamaktadır.

Erzurum Ehramı ve Ehram Ürünleri Alacağınız Online Alışveriş Adresi!

TIKLA İncele Sepete Ekle

Metin Kaynak: Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat

Görsel Kaynak: www.erzurumehram.com

Yorum Yazın