18 Haziran 2019 Salı 15:52
25° Parçalı Bulutlu (HAFİF ESİNTİ)
Medeniyetler Beşiği Erzurum'un Saklı Yüzü: Hahuli Manastırının Meryem Ana KilisesiŞehri Keşfet

Medeniyetler Beşiği Erzurum'un Saklı Yüzü: Hahuli Manastırının Meryem Ana Kilisesi

9 Haziran 2019 23:25

Erzurum’a 85 km uzaklıkta, Tortum ilçesinde, Bağbaşı’nda bulunan Hahuli Manastırının Meryem Ana Kilisesi Bağdat Kralı III.Davut tarafından 976-1001 yıllarında yapılmıştır. Manastırı oluşturan yapılar bu kilisenin çevresinde yer almıştır. Kilise kapalı Yunan haçı ile bazilika planının birleştirilmesi ile meydana gelmiş kendine özgü bir yapıdır.

Meryem Ana Kilisesi Hahuli Taş Cami

Haho bir diğer adı ile Hahuli Kilisesi Osmanlı döneminin Taş Camisi, Tortum'un en önemli turizm değerleri arasında yer alıyor. 

Meryem Ana Kilisesi olarak da bilinen yapı, Tortum'un Bağbaşı köyünde. Bagratlı Kral III. David tarafından 976-1001 yılları arasında yaptırılmış. 19. yüzyılda camiye dönüştürülen yapı, Taş Cami ismini almış.

Meryem Ana Kilisesi Hahuli Taş Cami

Günümüze kadar değişik zamanlarda restore edilen yapı, kapalı Yunan haçı ile bazilika planının birleştirilmesi ile meydana getirilmiş.

Yapının içerisindeki kabartmalarda arslan, boğa, kartal, grifon gibi figürlere geniş yer verildiği dikkatli bakışlardan kaçmıyor.

Ayrıca iç mekânın duvarlarını özellikle apsis, İncil'den alınma sahneleri içeren ve Hz. İsa ile Meryem'i tasvir eden freskleriyle ön plana çıkıyor. Yapının içerisine, uzun kenarların ortasındaki yuvarlak kemerli bir kapıdan giriliyor.

Meryem Ana Kilisesi Hahuli Taş Cami

Taş Cami Olarak Kullanılan Yapı Rus İşgali İle Tekrar Kilise Yapılıyor

1556 tarihinde burada üretilen bir elyazmasından manastırın, halen işlevini sürdürdüğü tespit edilmiş. Bölgenin Türklerin denetimi altına geçmesinden sonra Haho Manastırı Kilisesi camiye çevrilir. 20. yüzyılın başındaki Rus işgali sırasında kısa süreliğine kilise olarak kullanılmış. Rusların çekilmesinden sonra tekrar cami olmuştur. 1981 yılında TC. Kültür Bakanlığı tarafından tescil edilerek korunması gereken taşınmaz kültür varlıkları arasına alınmıştır.

Meryem Ana Kilisesi Hahuli Taş Cami

Meryem Ana Kilisesi Erzurum'a 85 km Uzaklıkta

Şehir merkezine yaklaşık 85 km. uzaklıkta olan Taş Camiye, Merkez Şükrüpaşa Mahallesi batı semt garajından hareket eden Tortum ilçesi toplu taşıma araçları ile ulaşmak mümkün.

Meryem Ana Kilisesi Hahuli Taş Cami

Kaynak: Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kapak Fotoğrafı Uğur Sağıroğlu

Erzurum'a Bir De Kuşkay'dan Bakın
Cumhuriyetin Temelleri Bu Evde Atıldı

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.