23 Şubat 2019 Cumartesi 14:12
0° Parçalı Bulutlu (SAKİN HAVA)
Erzurum Dağlarında Yetişen Bu 5 Şifalı Bitki Geçim KaynağıBiliyor Muydunuz?

Erzurum Dağlarında Yetişen Bu 5 Şifalı Bitki Geçim Kaynağı

4 Temmuz 2018 20:46


Erzurum Dağlarında Yetişen Şifalı Bitkiler İnsanlar İçin Geçim Kaynağı Oluyor


İlkbaharın gelmesiyle birlikte dağların doruk noktalarında yetişen ve şifalı olduğuna inanılan bitkiler insanlar için geçim kaynağı oluyor

Dağlar'da bir çok şifalı bitkiye ulaşmak mümkün. Özellikle Erzurum'da bolca tüketilen ve insanlar için geçim kaynağı olan 5 bitkiyi sizin için derledik.


1. Şeker Hastalığa Karşı Vücut Sigortası Olan Çaşır

Çaşır

Çaşır, iştah açıcıdır, bağırsakları çalıştırır En önemlisi de vücudun şeker metabolizmasın da önemli rol oynar. 


2. Kansere Yeni Umut, Şifa Kaynağı Işgın (Eşgın)

Işgın (Eşgın)

Işgın yüksek oranda C vitamini içermekle beraber hazmı kolaylaştırır ve mideyi rahatlatır.  İçerdiği polifenol maddesi sayesinde kanser hücrelerinin gelişimini engelliyor.


3. Her Hastalığı Derman Ciriş

Ciriş

Çiriş, birçok bölgede “şifalı ot” olarak tanınır. Nerdeyse her hastalığa derman olduğuna inanılır. Çiriş otu roka ve pirpirim otu gibi C vitamini acısından oldukça zengindir ve bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudu korur. Çiriş otunun suyu sivilce ve egzama gibi hastalıklara karşı kullanılır.


4. Vitamin ve Mineral İçeriği Açısından Çok Zengin Mantar

Mantar

Tiamin, Riboflavin, Niasin, Biotin, Vitamin C, Fosfor, Potasyum ve Bakırdan zengin olup vitamin ve mineral içeriği açısından çok zengindir. Kalp sağlığını korumada, bazı kanser türlerinde ve kanser tedavisi sırasında bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede etkin rol oynamasını sağlamaktadır.


5. C Vitamini Deposu Kuşburnu

Kuşburnu

İçeriğinde bulunan zengin C vitamini sayesinde vücudu güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar. Enfeksiyon ve iltihapların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Bedensel yorgunluğu giderir. İdrar söktürür, ishali keser. Böbrek üstü bezlerinin çalışmasını destekler. Kan dolaşımını hızlandırır ve kanı zararlı maddelerden arındırarak temizler. Kanda ki şeker oranını dengeler.

Meclis Başkanlığı Yapmış Eski Erzurum Valisi Karaduman
Osmanlı'nın 2. Büyük Gümrüğü Olan Erzurum Gümrüğü

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.