Erzurumlu Olmak Bizim Için Büyük Bir Sereftir!

Lalapasa Meydaninda Yanmis Binalar Önünde Toplanan Dadaslarin Duyarliligi!

Erzurumlu Olmak Bizim Için Büyük Bir Sereftir!

Lalapasa Meydaninda Yanmis Binalar Önünde Miting!

Erzurumlunun vatan sevgisi ve bu konudaki duyarliliginin örenegi yoktur. Dadaslarin bir çok sorun ve sikinti ile mücadele ettikleri I. Dünya Savasinda Türkiye'nin dört bir tarafi için göstermis olduklari duyarliliklari tarihçiler ortaya çikariyor.

Erzurumlu tarihçi Prof. Dr. Murat Küçükugurlu, yil 18 Mayis 1919, Mustafa Kemal Pasa'nin Samsun'a çikmasindan bir gün önce., Erzurum'da yasananlari kamu oyu ile paylasti.

Atatürk'ün Samsun'a çikmasindan üç gün öncesinde vatanin diger ucundaki Izmir'in isgal edildigini aktaran Küçükugurlu, "Garibim Erzurum ise, I. Dünya Savasi'nda yasadigi Rus isgali ve Ermeni mezaliminin yaralarini henüz saramamis... Öyle ki, Hükümet Konagi ve bugün Yakutiye Belediyesi olarak kullanilan tarihi bina, yanmis yikilmis... Fakat Erzurumlular, Izmir'in isgalini duyar duymaz, diger sehirlerden önce harekete geçmis ve yanmis binalarin önünde, Lalapasa Meydani'nda büyük bir miting düzenlemisler" bilgilerini paylasti.

Küçükugurlu, "Bu atalarin torunu olmak, bizim için büyük sereftir..." ifadelerine yer verdi.

Görsel Kaynak: Prof.Dr. Murat Küçükugurlu

Erzurumlunun Vatan Duyarliligi

Taglar: 1. Dünya Savasi, Erzurum, Prof. Dr. Murat Küçükugurlu, Lalapasa Meydani, Hükümet Konagi, Vatan Sevgisi, , Miting, ,


Yazıcı Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu Önceki Yazı

Yazıcı Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu

B.B. Erzurumspor Bilazer'e Emanet! Sonraki Yazı

B.B. Erzurumspor Bilazer'e Emanet!

Yorum Yazın