ŞEHRİ KEŞFET

Erzurum'da Yapılan Kış Spor Branşları!

Erzurumda Yapılan Kış Spor Branşları!
Erzurum'da Yapılan Kış Spor Branşları!

Erzurum Kış Sporlarında Aklınıza Gelenleri Yapabileceğiniz Tek Adres!

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi, yılın yaklaşık 5 ayı kış sporlarının yapıldığı ender adreslerden olma özelliğinin yanı sıra kar kalitesi, eşsiz doğası, faklı pistleri ve sağladığı bir çok imkânlarıyla sizleri bekliyor. İşte Erzurum'da yapabileceğiniz kış spor branşları...

Kayakla Atlama

Dik bir rampadan aşağı kaymayı, havalanmayı, müm­kün olduğunca yükseğe atlamayı ve ardından düş­meden yumuşak bir biçimde en uzak noktaya inmeyi içeren gösterişli bir spordur. Kiremitliktepe'de yer alan Atlama Kuleleri'nde yapılmaktadır.

Erzurum Portalı Kayakla Atlama


Alp Disiplini

Kar üzerinde kayaklarla birlikte yapılan, kapılardan ge­çerek en hızlı şekilde aşağıya inmenin amaçlandığı bir yarışmadır. Palandöken ve Konaklı kayak merkezle­rinde yapılmaktadır.

Erzurum Portalı Alp Disiplini


Biatlon

Kayaklı koşu ile tüfekli atışın bir araya getirildiği kış spo­rudur. Kandilli Kayak Merkezi'nde yapılmaktadır. 2 - 2,5 - 3 - 3,3 ve 4 km'lik kayaklı koşu pistlerinin bulunduğu Kandilli'de; standart 30 elektronik hedef sistemi, 150 m ceza turu parkuru, başlama-bitiş alanı ve 1500 kişilik seyirci alanı yer almaktadır.

Erzurum Portalı Biatlon


Kuzey Kombine

Kayaklı atlama ve kayaklı koşunun bir araya gelmiş halidir, iki gün süren bir rekabete dayanır. Birinci günde kayakla atlama, ikinci günde kayaklı koşu etkinlikleri gerçekleştirilir. Atletler yarışlarda bireysel, sprint ve takım halinde yer alırlar. Kandilli ve Kiremitliktepe'de yapılmaktadır.

Erzurum Portalı Kuzey Kombine


Snowboard

Gençler arasında tutku haline gelmiş bir kış spor dalıdır. Snowboard tahtalarının uzunluğu genelde 140-165 cm, genişliği ise 24-27 cm arasında değişmektedir. Palan­döken ve Konaklı kayak merkezlerinde yapılmaktadır.

Erzurum Portalı Snowboard


Serbest Stil Kayak

Kayağın akrobatik bir spor biçiminde yapılan çeşididir. "Mogul" ve "Aerial" adında iki ana türü vardır. Mogul stilinde; küçük çıkıntılarla dolu yüksek bir tepeden aşağıya doğru kayarken, iki rampanın da üzerinden atlamak gereklidir. Bir olimpiyat sporu olarak kabul edilmeyen "Acro" türünde jimnastik hareketler ile dans bir araya getirilmiştir. Palandöken Kayak Merkezi'nde yapılmaktadır.

Erzurum Portalı Serbest Stil Kayak


Kayaklı Koşu

Klasik ve serbest stil olmak üzere ikiye ayrılır. Klasik stilde, yarışçılar uzun düz adımlar kul­lanır ve önceden belirlenmiş patikaları sollayıp öne geçmeye çalışırlar. Daha hızlı olan ser­best disiplinde ise kayakçılar diledikleri teknikle kayabilirler. Kandilli Kayak Merkezi'nde yapılmaktadır.

Erzurum Portalı Kayaklı Koşu


Curling

Curling ilk olarak, 1541 yılında İskoçya'da dörder oyuncudan oluşan iki takım tarafından oynanmıştır. Curling, 42 x 4,3 metrelik bir buz pistinde, takım halinde yapılan bir olimpiyat oyunudur. Şehir merkezinde bulunan Curling Salonu'nda yapılmaktadır.

Erzurum Portalı Curling


Sürat Pateni

Kadın ya da erkek atlet­lerin dönemeç ve düzlük­lerin bulunduğu buz pistinde, ritmik ve güçlü bir kayış sergiledikleri bir spordur. Sürat pateni yarışları; uzun kulvar, kısa kulvar ve maraton olmak üzere üç farklı sınıfta gerçekleştirilmektedir. Uzun kulvar yarışlarında, aerobik dayanıklılık daha büyük önem taşımak­tadır. Sürat pateni, şehir merkezinde bulunan 2000 kişilik Buz Salonu'nda yapılmaktadır.

Erzurum Portalı Sürat Pateni


Helikoıpterli Kayak(Heliski)

Dünyanın en heyecanlı, adrenalini yüksek ve maceraperest doğa sporlarından biridir. Dünyanın sınırlı bölgelerinde yapılabilen bu kayak türünün en önemli özelliği, kayak merkezlerinden veya kayak pistlerinden uzakta, karın bol olduğu alanlarda (dağ­larda) yapılmasıdır. Ülkemizde ilk kez 2005 yılında Kaçkar Dağları'nda gerçekleş­tirilmiştir. Palandöken Dağları'nda yapılmaktadır.

Erzurum Portalı Helikoıpterli Kayak(Heliski)


Buz Pateni

Buz zeminde altı kızaklı patenle kayarak yapılan estetik yönü de bulunan bir spor dalıdır. Artistik buz pateni; bireysel, çift ya da grup olarak buz üstünde dönüş, atlayış, kaldırış, adım dizisi gibi hareketlerin yapıldığı bir olimpiyat sporudur. Senkronize buz pateni; artistik buz pateninin tüm dünyada en yeni tanınan ve bir takım sporu olan koludur. Şehir merkezinde bulunan 3000 kişi ve 500 kişi kapasiteli iki buz salonunda yapılmaktadır.

Erzurum Portalı Buz Pateni


Bandy

Futbolun buz üstünde patenle oynandığı bir spor dalıdır. Oyuncuların "bandies" adı verilen eğimli sopaları vardır. Bandy günümüzde tüm hava koşullarda, salonlarda veya buz sahalarda oynanmaktadır. Bandy, Erzurum şehir merkezinde yer alan Buz Salonları'nda oynanabilmektedir.

Erzurum Portalı Bandy


Buz Dansı

Müzik eşliğinde buz ze­minde yapılan figüratif buz pateni türüdür. Bir kadın bir erkek sporcu ile yapılmaktadır . Buz dansı programları; zorunlu dans, orijinal dans ve serbest dans olmak üzere 3'e ay­rılmaktadır. Şehir merke­zinde bulunan 3000 kişi ve 500 kişi kapasiteli iki buz salonunda yapılmaktadır.

Erzurum POrtalı Buz Dansı


Kızak

Kızaklarla yapılan bir spor dalıdır. Kızakların 1 veya 2 kişilik çeşitleri bulunmakta­dır. Skeleton ve kızaklı köpek yarışı, kızakla yapılan diğer spor dallarıdır. Palandö­ken ve Konaklı kayak merkezlerinde yapılabilmektedir.

Erzurum Portalı Kızak

Kaynak: Erzurum Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
23 Aralık 2018 11:00
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
{{item[0]}}
GÜNEŞ
{{item[1]}}
ÖĞLE
{{item[2]}}
İKİNDİ
{{item[3]}}
AKŞAM
{{item[4]}}
YATSI
{{item[5]}}