2017 İşsizlik Oranları ve En Çok Aranan Meslekler

2017 İşsizlik Oranları ve Gelecek Vadeden, En Çok Aranan Meslekler

2017 İşsizlik Oranları ve En Çok Aranan Meslekler


İşsizlik Yüzde 12'yi Aştı!

İşsizlik oranı geçen yılın Kasım döneminde yüzde 12,1'e yükseldi. İşsizlik böylece Mart 2010'dan bu yana ilk kez yüzde 12'yi aştı. İşsiz sayısı 3,7 milyonun üzerine çıktı.


Gelecek Vadeden, En Çok Aranan Meslekler

Gençlerin almak zorunda olduğu en önemli kararlardan biri de kuşkusuz ki meslek seçimi. Bu önemli seçimi yaparken dünyada ve ülkemizde gelişecek sektörleri göz önünde bulundurmak ve bugün hiç tanınmayan ama yakın gelecekte büyük potansiyele sahip alanlara yönelmek gerekiyor. İşte gelecekte yıldızı parlayacak meslekler.

Bilişim, yapı-inşaat, gayrimenkul, eğitim, üretim-imalat, turizm-otelcilik, perakendecilik, enerji ve lojistik sektörleri gelecekte en fazla iş fırsatı sunacak sektörler arasında yer alacak. Özellikle bilişim, nitelikli eleman açığının hızla arttığı sektörlerin başında geliyor. Bilişim teknolojileri sektöründe özellikle mobil cihazlara yönelik uygulama geliştirme ve pazarlama pozisyonları revaçta olacak. E-ticaret kullanım oranının arttığını ve gelecekte yeşil mesleklerin de önem kazanacağını dile getiren Yenibiris.com Yönetim Kurulu Üyesi Kâmil Özörnek, "Ödeme sistemleri ve yazılım güvenliği bu sektörde öne çıkan alanlar arasında. Yazılımdan iş zekâsına, büyük veri teknolojisi alanında çalışacak uzmanlara ihtiyaç olacak. Küresel iklim değişikliğiyle birlikte yeşil mesleklere olan talebin de artıyor. Şirketler bu alanda daha çok mühendislik mezunlarını tercih ediyor" diye konuşuyor.


Teknoloji Sektöründe Öne Çıkacak Meslekler

İş zekası uzmanı, proje yöneticisi, veri madenciliği uzmanı, yazılım uzmanı/yazılım geliştirme mühendisi, veritabanı yöneticisi, sap/erp danışmanı, dijital pazarlama uzmanı.


Yeşil Yakalılar Önem Kazanacak

Yenilenebilir enerji uzmanlığı, rüzgar enerjisi uzmanlığı, çevre mühendisliği/çevre hukuku uzmanlığı, yeşil pazarlama (green marketing) danışmanlığı, organik tarım mühendisliği/uzmanlığı, yeşil ( ekolojik) turizm/tatil uzmanlığı, doğal yaşam koçluğu, yeşil insan kaynakları yönetmenliği.


Arz Talebin Arttığı Meslekler

Son yıllarda özellikle Sosyal Medya Uzmanlığı, İş Güvenliği Uzmanlığı ve Yazılım Geliştirme gibi pozisyonların arz talebin arttığı meslek dalları olarak karşımıza çıktığını dile getiren Elemanonline.net Genel Müdürü Özlem Demirci Duyarlar,"Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde İnovasyon ve Gelişim Uzmanlığı, Fason Yöneticiliği, İnternet Gazeteciliği, Mobil Uygulama Geliştirme, Risk Yöneticiliği ve İş Zekası Uzmanlığı gibi mesleklerin yıldızının parlayacağını düşünüyoruz" diyor.


Hareketlilik Yaşanacak Sektörler

Enerji, telekom, turizm, perakende, gıda-tarım ve finansal hizmetlerde olumlu gelişmeler olacağını belirten Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü,"Bu sektörlere yönelik projeksiyonlarımız, bu tür büyümelerin işe alımlarda da bir hayli hareketlilik getireceği yönünde" diyerek bu sektörlerin gelecekte önem kazanacağının altını çiziyor.

Kaynak: www.takvim2017.com

Yorum Yazın