ŞEHR-İ ERZURUM

Cemre Nedir? Ne Zaman ve Nereye Düşüyor?

Cemre Nedir? Ne Zaman ve Nereye Düşüyor?
Cemre Nedir? Ne Zaman ve Nereye Düşüyor?

Cemre Ne Zaman Düşecek?


Baharın müjdeleyicisi olarak kabul edilen cemrenin ne zaman ve nereye düşeceği halk tarafından merek ediliyor. Peki ilk cemre nereye ve ne zaman düşer? İşte, 2017 cemre düşme tarihleri

İnsanlarımızın kültürel bir miras olarak edindiği, uzun süreli törelere dayanan halk takviminde yer alan bu mitolojik olay her yıl Şubat ayı içerisinde gerçekleşiyor. Birer hafta arayla sırasıyla havaya suya ve toprağa düştüğü kabul edilen cemre soğuk havaları kırılarak ısınmasına neden oluyor.

Uzun süren soğuklardan sıcak havalara hasret kalan Erzurumlular şu günlerde havaların ısınmasını hasretle bekliyorlar. Baharın müjdecisi olarak kabul edilen ve kelime manası kor olan cemrenin ne zaman düşeceği halk tarafından araştırılan konular arasında yer aldı.


Cemre Ne Zaman Düşecek?

Halk takvimine göre şubat ayının içinde cemreler düşer. Cemre "ateş parçası" demektir. İlk olarak 7 Şubat (yeni takvime göre 20 Şubat)'ta havaya düşünce havalar ısınmaya başlar, 14 Şubat (27 şubat)ta suya, 21 şubat (5 veya 6 mart) tarihinde de toprağa düşer.

Cemrelerin düşmesiyle hava sıcaklıklarında da artış olur. Bu günlerde güneşli havalarda, topraktan buhar çıktığı görülür.

Cemre Nedir? Ne Zaman ve Nereye Düşüyor?
Cemre Nedir? Cemre Ne Anlama Gelir?

Cemre; Ateş, kor halinde ateş, Şubat ayında azar azar artan sıcaklık, hacıların Mina'da şeytan taşlaması, küçük taş parçası, Arafat'ta hacıların şeytan taşlamaları gibi anlamlara gelmektedir.

Cemrelerin eski takvimlerdeki Arapça karşılığı "Cemre-i ula beheva", "Cemre-i saniye beab" ve "Cemre-i salise behak" şeklinde yazılırdı. Cemreler kışın soğuk günlerini geride bıraktığımızın müjdecisidir.

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
19 Şubat 2022 21:49
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza