DOĞAL GÜZELLİKLER

Büyüleyici Görüntüsü ile İspir Yedigöller!

Büyüleyici Görüntüsü ile İspir Yedigöller!
Büyüleyici Görüntüsü ile İspir Yedigöller!

Tepelerin Arasında Kendini İnzivaya Çekmiş Büyüleyici Görüntüsüyle İspir Yedigöller!


Bin bir çeşit çiçeğin olduğu Yedigöller'de göllerin iki tanesinde alabalık yaşamaktadır. Son derece temiz olan göllerden su içilebilir...

Erzurum İspir Yedigöller


Erzurum doğal güzellikleri bakımından zengin bir ilimizdir. Bu doğal güzelliklerin en önemlilerinden birisi de Rize-Erzurum sınırında, Ovit Dağı zirvesi ile Kaçkar Dağları'nın güneyinde yer alan volkanik göllerdir. Bünyesinde barındırdığı göllerle eşsiz bir güzellik sunan Yedigöller, Kaçkar Dağları'nın büyüleyici tepeleri arasında kendini inzivaya çekmiş görüntüsü, tertemiz havası, buz ile eşsiz bir doğal güzellik sunar

Erzurum İspir Yedigöller

Dağcılık sporuna oldukça uygun olan 3 bin 200 metre yükseklikteki Yedigöller yöresinde her yıl çeşitli dağcılık organizasyonları yapılmaktadır. Bölge, iklim şartlan ve doğal güzellikleriyle Kamp Turizmi için de elverişlidir. Yedigöller'de hemen hemen her dönem kar görmek mümkündür. Gökyüzünün bulutlu olduğu durumlarda bile göl yansıması ile oldukça etkileyici fotoğrafların çekilebildiği Yedigöller, fotoğraf sanatçılarının da vazgeçilmez gezi alanıdır.

Erzurum İspir Yedigöller

Erzurum'a 115 km, Rize merkezden 125 km uzaklıkta yer alan Yedigöller'e, Çayırözü köyünden 21 kilometrelik stabilize yolla ulaşılıyor. Erzurum'un İspir ilçe merkezinden 39 kilometrelik Mor Yayla (Madur) yoluyla da gidilebilen Yedigöller'e İspir'e 25 kilometre mesafedeki Yedigöller (Salaçur) köyü üzerinden geçen yol da tercih edilebilir.

Erzurum İspir Yedigöller

Salaçur Köyü çıkışında 3 kilometrelik toprak yol, platodan gelen suların şelaleye dönüştüğü bir noktada sona eriyor. Şelaleden bir saatlik yürüyüşle Kuzu, Koyun, Sinekli, Göbekli, Yıldızlı, Karanlık ve Aygır göllerine varılıyor. Değişik boyutlarda 11 gölden oluşan bu bölgeye normal bir otomobille gitmek mümkün değildir.

Erzurum İspir Yedigöller

Dağların Güneyinde kalan vadiye hafta sonu güneşli bir havada gidilebilir. Yedigöller'e gitmek için en iyi zaman Haziran ayının 15'inden sonrası ye Ağustos ayının sonlarıdır. Bin bir çeşit çiçeğin olduğu Yedigöller'de göllerin iki tanesinde alabalık yaşamaktadır. Son derece temiz olan göllerden su içilebilir.

Erzurum İspir Yedigöller

Kaynak: Erzurum Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Fotoğraflar: Mehmet Ali Akbulut

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
5 Mayıs 2018 11:56
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
{{item[0]}}
GÜNEŞ
{{item[1]}}
ÖĞLE
{{item[2]}}
İKİNDİ
{{item[3]}}
AKŞAM
{{item[4]}}
YATSI
{{item[5]}}