BİLİYOR MUYDUNUZ?

Çat'ın Kurtarılışında Alvarlı Efe Hazretlerinin Rolü!

Çatın Kurtarılışında Alvarlı Efe Hazretlerinin Rolü!
Çat'ın Kurtarılışında Alvarlı Efe Hazretlerinin Rolü!

Vatan Söz Konusu Olunca Alvarlı Efe Hazretleri!

Çat’ın düşman işgalinden kurtarılışında Merhum Alvarlı Efe Hazretlerinin çok büyük rolü vardır.

Yavi Beldesinde imamlık yaparken kurmuş olduğu altmış kişilik milis kuvveti ile Çat’ın kurtuluşunda çok önemli bir rol oynamıştır...

Rusya' da 7 Kasım 1917 de patlak veren Bolşevik ihtilalinden kısa bir müddet sonra Ruslar geri çekilince, Ermenilerin katliam başlatmaları üzerine, o günlerde Yavi'de görev yapan, Alvar İmamı Hacı Muhammet Lütfi Efendi; çevre köylerden topladığı 60 kişilik bir müfrezeyle Rusların silah deposunu ve Ermenilerin karargahını basarak, milisleri ile Ermenileri püskürtmüş ve Çat ile çevresini düşmandan temizlenmesinde büyük rol oynamıştır.

9 Mart 1918 Çat'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu!

Erzurum’un 1916 yıllarında Ruslar tarafından işgal edildiği günlerde Çat’ta Rusların eline geçmiştir. Rus işgali asırlarca bağımsız yaşamış yöre insanı arasında korku ve tedirginliklere yol açmıştır. İşgal, iki yıl sürmüştür. Böylece Ruslar 18 Aralık 1917 ‘de imzalanan Erzincan Antlaşması ile geri çekilmeye başlamışlardır.

Rusların geri çekilmesi ile bölgede aç ve susuz bırakılmış halk, Ermeni çetelerinin zulmüne ve işkencelerine maruz kalmıştır. Birçok mahsun insanın kanı dökülmüştür. Bu durum Bağlıca köylü Mehmet Efendi (Mehmet Kılıç) ve akrabalarının zoruna gitmiştir.

Daha sonra Mehmet Efendi başkanlığında Kâringiz, Polikan, Yeni Köy, Bağlıca ve civarındaki diğer bir kısım köy ve komlardan katılanlarla birlikte 70 kişilik bir milis kurmuştur. Bu, milis güç Gökçeşeyh, Bahçe köyleri sınırlarında özellikle Sal Mezrası mevkilerinde Ermenilere karşı 39 gün yiğitçe çarpışarak büyük kayıplar verdirilmiştir.

Erzurum civarın Ermeni baskı ve zulmü devam etmektedir

Kâzım Karabekir, birlikleri, 4 Mart günü Erzincan’dan ayrılarak Sansa Haydari Boğazı üzerinden Erzurum’a ilerleyen birliklerin başında Deli Halit Paşa bulunmaktaydı. 10 Mayıs 1917’de Garbi Dersim Komutanlığına atanan Halid Paşa, savaşın en önemli milis güçlerinden birisini kurmuştu; Dersimli süvari birlikleri ile Erzincan, Mamahatun üzerinden ilerleyen Halid Paşa birlikleri Haydari Boğazından Erzurum’a girerken bu birliklerin içerisinde Mehmet Kılıç’ın kurduğu güç ile Yavi’de görev yapan Muhammed Lütfi Efendi (Alvarlı İmamı) birleşerek 9 Mart 1918’de Ermenileri yenilgiye uğratarak püskürtmüş ve Oyuklu Köyü’nün hemen yanı başındaki silah ve mühimmat deposunu ele Geçirmişlerdir.

Muhammet Lütfi Efendi, emrindeki silahlı milis güç ile Mehmet Efendi gücü yol boyunca birçok Ermeni çetesiyle çarpışarak, Haydari Boğazı’ndaki Zerdige Köyü’ne kadar gelmiş bulunan Türk Ordusu’na iltihak etmiş, onun katılması ordu içinde bir heyecan ve moral oluşturmuştur. Buda Erzurum’un kurtuluşuna vesile olmuştur.

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
9 Mart 2022 10:17
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza