Erzurum'da 12 Mart Kurtuluş Çoşkusu

12 Mart 1918 İşgalin Sonu!

Erzurum'da 12 Mart Kurtuluş Çoşkusu


Mülki İslamın Kilidi Olan Şehir

Erzurum'un düşman işgalinden kurtuluşunun 99'ncu yıl dönümü, düzenlenen törenle coşkuyla kutlandı.

Erzurum'un düşman işgalinden kurtuluşunun 99'ncu yıldönümü törenleri, sabah saatlerinde YGS sınavının olması dolayısıyla saat 14. 00'da yapıldı.

Tören Havuzbaşı'nda bulunan Atatürk anıtına çelenk koyulmasıyla başladı. Çelenk koyma törenine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Erzurum Vali Vekili Ahmet Naci Helvacı, AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz, MHP Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, 9. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Özoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, gaziler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk anıtına çelenk sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın akabinde konuşan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurumluların 12 Mart kurtuluş gününü kutlayarak, vatanı ve bayrağı uğruna düşmana göğsünü siper edenlerin Türk tarihin deki yerini hiç kimsenin unutmayacağını söyledi.


Vatana Can Feda

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurumlunun vatanı için gözünü hiç kırpmadan seve seve canını feda edeceğini belirtti. Başkan; "12 Mart'ta Türk'ün sarsılmaz iradesi, vatan ve bayrak sevgisi, Dadaşın üstün cesaret ve kahramanlığı tarihe altın harflerle yazılmıştır. Bu yüzden Erzurum; İslam'ın kilidi, Anadolu'nun önsözü, ay yıldızlı bayrağımızın sancağı ve Türkiye'nin ana fikridir. Sözlerimi burada noktalarken, 99 yıl önce, özgürlük, bağımsızlık ve kurtuluş için şahadet şerbetini içen şehitlerimizi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, Doğu'nun Muzaffer Kumandanı Kazım Karabekir Paşa'yı, şanlı Türk ordumuzun kahramanlarını, emniyet mensuplarımızı, 15 Temmuz Demokrasi Destanımızın kahramanlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyorum "dedi.

Öğrenciler tarafından şiirlerin okunması, folklor ve mehteran takımının gösterisinin ardından Havuzbaşı'ndaki tören sona erdi. Havuzbaşı'ndaki törenin ardından protokol ve askeri erkan Karskapı Şehitliğini ziyaret ederek dua ettiler. Erzurum'un düşman işgalinden kurtuluşunun 99'ncu yıl dönümü, gün boyu çeşitli etkinliklerle devam etti.

Kaynak: Erzurum Valiliği

Yorum Yazın