Faydalarını Duyduğunuzda Şaşıracağınız Otların Padişahı, İlkbahar Kardeleni!

Yemlik Otu Nedir, Nerelerde Yatişir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir

Faydalarını Duyduğunuzda Şaşıracağınız Otların Padişahı, İlkbahar Kardeleni!

Yemlik Otu Nedir, Nerelerde Yatişir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir

Yemlik Otu ve Yemlik Otu Faydaları hakkında nesilden nesile gelen bilgilere yer vereceğiz. Tam mevsiminde bulunduğumuz bu otu denemenizi tavsiye edeceğiz. Bizce pişman olmayacaksınız.

1Organik gönüllüsü yazdı...

Bugün sizlere Erzurum'da nesilden nesile aktarılan Yemlik Otu hakkında bilgi vereceğiz. Ben daha çok küçükken kırsal bir bölgede yaşamam nedeniyle bir çok bitki ve otla tanıştım. Çiriş Otu, Hodan Otu, Kaldırık Otu, Melocan otu, Çaşır otu ve Madımak otu gibi otlar hayatımızın bir parçasıydı hep. Herkesin bu otları bildiğini düşünürdüm o yaşlarda. Ne zaman ki eğitim için bulunduğum bölgeden büyük şehirlere gittim, işte o zaman aslında bu otları ve faydalarını kimsenin bilmediğini gördüm. Otların isimlerini telafuz ettiğim de yüzüme anlamsız gözlerle bakan insanlara elimden geldiğince anlattım.

Yemlik Otu, otların padişahı ismiyle de bilinen bizim tabirimizle bir nevi ilkbahar kardelenidir.

Yemlik Otu

Özellikle buğday tarlalarının olduğu yerlerde sıkça yetişir. Çeşitli yemlik otları bulunur. Bunlar dağ yemliği, çayır yemliği ve tarla yemliği olarak isimlendirilir. En lezzetlisinin tarla yemliği olduğunu söylemek yanlış olmaz. Dağ yemliği ve çayır yemliği biraz fırçamsı görünür ve sert olur.

Yemlik Otunun Faydaları Nelerdir?

Öncelikle bilmek gerekir ki yemlik otu mineral ve vitaminbakımından gayet zengin bir bitkidir.

A, E, C ve B2 ile B6 vitaminlerinin yanı sıra demir ve kalsiyum deposudur.

1. Anemi'ye (kansızlık) iyi gelir. Demir hücre içinde bulunan hemoglobin ile ilişkilidir. Demir eksikliğini gidermesi bakımından kansızlık rahatsızlığında yararlıdır.

2. Vücut direncini arttırır ve metabolizmayı güçlendirir.

3. Salatalarda kullanılırsa sindirime yardımcı olur. İştah açar.

4. Gözleri korumaya yardımcı olur. Gece körlüğüne iyi gelir.

5. Cilt,saç ve kemik oluşumunda ihtiyaç duyulan A vitamini barındırdığı için destekleyici besin niteliğindedir.

6. Yaraların iyileşmesini hızlandırıcı özelliği vardır.

7. Migren tedavisinde içeriğinde ki b2 vitamini bakımından yardımcı etki sağlar.

8. Saç ve tırnak sağlığına olumlu etkiler sağlar.

Yemlik Otu Tarifleri

Yemlik Otu

Burada bahsedeceğimiz tarifler tamamen yöresel olmakla beraber size genel bir fikir verecektir diye düşünüyorum.

1- Lavaşta dürüm: Yemlik otu (özellikle tarla yemliği), lavaşa dürüm edilir. İsteğe göre kaya tuzu ilave edilebilir. Limonda lezzetini arttıracaktır. Eskiler tarlada acıkında tok tuttuğu için bu şekilde tüketirmiş.

2- Otlu Bulgur Pilavı: Öncelikle alınan yemlik otu 2-3 kere biraz suda bekletilerek yıkanmalıdır. İyice temizlendiğinden emin olun. Sonrasında bir kaba koyarak az tuzla elinizde örseleyin. Zeytinyağında soğanlı yada soğansız, otlu bulgur pilavı olarak pişirebilirsiniz.

3- Turşu kavurma gibi bu otu kavurarakta tüketebilirsiniz. Ben ekşi halini sevdiğim için tuzlayıp, limon ya da sirkeyle beraber tüketiyorum. Gerçekten naif bir tadı oluyor ve etkisini hemen göstermeye başlıyor. Sindirim sorunları yaşadığım zaman mevsimi uygunsa aklıma gelen otların başında yer alır.

4- Çiriş otu ile beraber karıştırıp börek içine koyabilirsiniz. Yalnız burada çirişin yoğunluğunu daha fazla yapın. İnce ince doğrayarak yemlik otunu çirişe karıştırın. Farklı bir tat olduğunu göreceksiniz.

Kaynak: www.1organik.com

Yorum Yazın