ROTALAR

Ocak Ayında Pasinler Köprüköy Gezi Rotası

Ocak Ayında Pasinler Köprüköy Gezi Rotası
Ocak Ayında Pasinler Köprüköy Gezi Rotası

Ocak ayında sıfırın altında 15 derece soğuk ve parçalı bulutlu bir havada özel aracınızla Erzurum, Pasinler ve Köprüköy rotasında yaklaşık 4-5 saatlik bir gezi gerçekleştirmeye ne dersiniz.

erzurum portalı ağrı yolu

Gezimizde gidiş yönünde yaklaşık 70 km yol alıyoruz. Türbe ve tarihi eserleri geziyor, doğal güzelliklerin fotoğraflarını çekiyoruz, Hasankale'de yöresel lezzetlerin (lavaş, göğermiş peynir, kaymaklı fındıklı pekmez) tadına bakıp, Osmanlı kahvesinde limonlu çay içiyoruz... Son olarak kaplıca keyfi yaparak Erzurum'a geri dönüyoruz.

erzurum portalı pasinler karayolu

Maksut Efendi Türbesi Ziyareti

Erzurum - Pasinler karayoluna girdikten yaklaşık 2 km sonra yolun sağından Maksut Efendi mahallesine saparak, yaklaşık 1 km mahalleden ayrılıp şehre hakim yüksekçe bir tepede yer alan, Maksut Efendi mahallesinde yaşayan insanları manevi ikliminin altında bir arada kardeşçe yaşamasını sağlayan, tüm halkı maneviyatıyla kucaklayan, Alvarlı Efe Hazretlerinin "İlmi amel lillah idi, bu ümmete fillah idi, say-ı rızaullah idi" dediği Maksut Efendi türbesini ziyaret ederek Fatiha okuyoruz.

erzurum portalı maksut efendi türbesi

Paşa Pınarı Çeşmesinin Şifa Kaynağı Suyundan İçtik

Pasinler yolunun 5. Km bulunan, Paşa Pınarı çeşmesinin doğal kaynak ve buz gibi suyundan içiyoruz. Çeşme şehre yakın olduğu ve şifa olan kaynak suyu ile Erzurumluların rağbet ettiği ve bidonlarla su aldıkları bir çeşme.

erzurum portalı paşa pınarı

Çöğenderli Hacı Salih Efendi Türbesi Ziyareti

Erzurum - Pasinler karayolunun 20. km'de yolun sol tarafında yer alan Çöğender köyüne girerek, hayatı irşadla geçen meşhur İslam Alimi Çöğenderli Hacı Salih Efendi türbesini ziyaret ederek fatiha okuyoruz.

erzurum portalı hacı salih efendi türbesi

Hasankale

Pasinler merkezinde İlhanlı Emiri Hacı Toğay'ın oğlu Hasan Bey tarafından 1339 yılında yaptırılan kalenin fotoğraflarını çekmeyi unutmayın. Kalenin etkileyici ve heybetli hali sizleri büyüleyecektir.

erzurum portalı hasankale

Çobandede Köprüsü

Pasinler ilçesinden 17 km daha yol alarak Köprüköy ilçesine varıyoruz. İlçenin doğu çıkışında yer alan, İlhanlılar zamanında 1300'lü yıllarda, tarihi İpek Yolu güzergahında Aras nehri üzerine inşa edilen tarihi Çobandede köprüsünü ziyaret etmeyi unutmayın...

erzurum portalı çobandede köprüsü

Sarıkamış Harekâtı Başlangıç Noktası

Sarıkamış Harekatının başlangıç noktası olan anıtı ziyaret ederek, soğuk kış günlerinde vatanları için canlarını hiçe sayan kahramanlarımızı yad edip, fatihalar okuyoruz.

erzurum portalı sarıkamış harekatı

Pasinler İlçesinde Lavaş, Göğermiş Peynir, Kaymak, Pekmez, Çay Keyfi

Çobandede köprüsünü ziyaret ettikten sonra tekrar Pasinler ilçesine geri dönüyoruz. Pasinler ilçe merkezinde bulunan ve Pasinler ile özdeşlesen Pasinler lavaşından alıyoruz.

erzurum portalı hasankale lavaşı

Lavaşın yanına Erzurum'a özgü göğermiş peynir, kaymak, pekmez ve fındık karışımı ve birazda zeytin almayı unutmayın

100 yıldan eski bir tarihe sahip, bir Osmanlı kahvesi olan Hacı Rüştü'nün çay ocağında çay eşliğinde yiyeceklerinizi yiye bilirsiniz. Çıtır lavaş ekmeği, göğermiş peynir dürümü ve közde ve odun ateşinde demlenen çay...

erzurum portalı hacı rüştü çayevi

Efe Hazretlerine Ziyaret

Pasinlerde bir şeyler atıştırdıktan sonra Erzurum'a doğru hareket ederek yaklaşık 10 km gittikten sonra yolun sol tarafında yer alan Alvar Beldesine geçiyoruz. 90 senelik ömrünü insanlığa ve İslâmiyet'e adayan Efe Hazretleri'ni ziyaret ederek Fatiha okuyoruz.

erzurum portalı alvarlı efe hazretleri türbesi

Kaplıca Keyfi

Alvar Beldesinden ayrılarak yaklaşık 10 km yolculuktan sonra Nenehatun kaplıcalarına varıyoruz. Yaklaşık 42 derecelik sıcaklığa sahip şifalı kaplıca suyunda üzerimizdeki yorgunluğu atarak kaplıca keyfi yapın. Türk hamamı ve saunası da bulunan kaplıca fiziki imkanları ile de ziyaretçilerine hizmet sunuyor.

erzurum portalı nenehatun termal

Etkileyici Kış Manzaralarının Fotoğraflarını Çekin

Kış manzaraları, karın oluşturduğu eşşiz manzaralar, kırağı ile oluşan harika görüntüler...

erzurum portalı kış manzaraları

erzurum portalı kış manzaraları

erzurum portalı kış manzaraları

Tavsiyeler

- Her ne kadar da insanın aklına yaz aylarında daha güzel olacağı düşüncesi gelsede, soğuğa aldırmadan doğal kış manzaraları içerisinde farklı bir deneyim olacağını düşünüyoruz.

- Kış aylarında hava daha erken karardığı için planınızı buna göre yapmalısınız. Bizim çizdiğimiz rotaya yeni yerler ekleyerek geliştirebilirsiniz.

- Yanınızda profesyonel fotoğraf makinesi bulundurabilirseniz, güzel manzaraları ölümsüzleştirebilirsiniz.

- Özellikle kırağı olan açık havaları tercih ederseniz eşsiz manzaralar ile karşılaşabilirsiniz.

- Tarihi eserlere ilginiz olmasa bile doğal güzellikleri, yöresel tatları ve kaplıca sizi bu rotayı gerçekleştirmenize sebep olacaktır.

Mutlaka:

Kış ayında gerçekleştirilen bu gezide, mutlaka kalın giymelisiniz. Özellikle karı doya doya yaşamak için ayakkabılarınız mümkünse bot olmalı.

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
1 Ocak 2019 10:06
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
{{item[0]}}
GÜNEŞ
{{item[1]}}
ÖĞLE
{{item[2]}}
İKİNDİ
{{item[3]}}
AKŞAM
{{item[4]}}
YATSI
{{item[5]}}