KÖPRÜ VE ÇEŞMELER

Cennet Çeşmesi

Cennet Çeşmesi
Cennet Çeşmesi

Karaköse Mahallesi'nde Boyahane Hamamı'nın doğusunda yer alır.

Tarihi kesin olarak bilinmemektedir ancak Erzurum'un en eski çeşmelerinden biridir. Yerli, yabancı seyyahların bahsettiği çeşmeyi Evliya Çelebi şu şekilde tanımlar: Üç ay havası gayet latiftir ki adam hayat-i cavdânî bulur. Suyu zülâl-i hayattır. Ata ve kadınlara suyu gayet faydalıdır. Cennet pınarı denilen sudan Temmuzda içen (ve min-el-mai küllü şey'in hay) ayetini anlar.

Çeşme 1976 yılında Belediye tarafından yeniden biçimlendirilmiştir. Bu onarım çeşmenin eski özelliğinden tamamen değişik bir tarzda gerçekleştirilmiştir. Orijinalinde sivri kemerli klasik Erzurum Çeşmeleri tarzında olan bu su yapısının, üç lülesinin bulunduğu ve ortada bir çeşme tas yuvasının yer aldığı fotoğraflardan anlaşılmaktadır. Günümüzde de halk arasında diğer çeşmelere nazaran farklı bir yere sahiptir. Suyu tatlı ve hafiftir. Özellikle bu su ile demlenen çayın içimine doyum olmaz.

Halkın bir kısmı su kaplarıyla bu çeşmeden evlerine su götürürler. Suyunun bu denli lezzetli oluşu, çeşmenin Cennet suları ile kıyaslanabileceğine neden olmuştur. Erzurum'daki çeşmelerden bir bölümü özellikle Ramazan ayında iftar saatlerinde önlerinde uzun kuyrukların oluştuğu yerlerdir. İftar sofrasında oruçların yer suları ile açılması Erzurumluya değişik bir haz verir. İşte Cennet Çeşmesi de bu çeşmelerden biridir.

Bu suyun membaı önceleri Bekir Baltacı'ya ait olan evin altından birkaç yerden çıkan suyun toplanmasıyla oluşmuştur. Toplam su saniyede 1,5 lt iken, 1974 yılında saniyede 0,75 lt. ye düşmüştür.

Ölçüleri:

Çeşme Yüksekliği:2,60 m. Çeşme Genişliği: 3,50 m.

Bugünkü Durumu:

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yeraltı otogar inşaatında vurulan sondajlar nedeniyle su yatağı değiştirilerek suyu kurutulmuştur. Büyükşehir belediyesi kurutulan cennet çeşmesinin yeniden yapmak için söktüğünde arkasından tarihi cennet çeşmesi çıktı. Vakıflar genel müdürlüğü yıkıma el koydu. Yıkılan cennet çeşmesinin arkasınndan çıkan tarihi çeşme

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
20 Ocak 2017 12:02
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
{{item[0]}}
GÜNEŞ
{{item[1]}}
ÖĞLE
{{item[2]}}
İKİNDİ
{{item[3]}}
AKŞAM
{{item[4]}}
YATSI
{{item[5]}}