Dabakhane Çeşmesi

Tebriz Kapı semtinde bulunmaktadır. XVIII. Yüzyıldan kalmış olmalıdır. 1962 ve 1975 yıllarında Erzurum Belediyesi tarafından onarılmıştır.

Dabakhane Çeşmesi

XVIII. Yüzyıldan kalmış olmalıdır. 1962 ve 1975 yıllarında Erzurum Belediyesi tarafından onarılmıştır.


Tebriz Kapı semtinde bulunmaktadır.

Çeşme günümüzde Kevelciler Meydanı ortasında ve yol seviyesinden yaklaşık 4 m. Kadar derinde kalmıştır. Zeminden aşağıda bulunduğu için onbir basamakla inilmektedir. Bir duvara bitişik olarak inşa edilen çeşme, dikdörtgen bir blok halindedir. Yuvarlak kemerli bir niş içerisinde bir tas yuvası ile iki lüle yer alır. Saçak üç yönü dolanmaktadır. Kemer üzengi hizasında kalın bir silme yatay bir çizgide çeşmeyi ikiye ayırır. Akım hızı 32 lt/dk. Kadar olup, sularının böbrek hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Dabakhane 1. Çeşmesinin 12 m. Kadar güneyindeki Lala Paşa Hamamı'nın suları da aynı kaynaktan beslenmektedir.

erzurum portalı dabakhane çeşmesi

Erzurum'un en önemli çeşmelerinden olan Dabakhane 1. Çeşmesi Erzurum dışında da tanındığı için şehre gelen ziyaretçilerin ilk uğrak yerlerinden biridir. Hemen batısındaki Şabakhane Çeşmeleri ile susamış insanların gönlüne ferahlık verir.


Yörede dabakhanelerin bulunması nedeniyle çalışan emekçilerin yıkanmasına yönelik yaptırılan Lala Paşa Hamamı ve su ihtiyaçlarını karşılayan çok sayıdaki çeşme, bu alanda ticari faaliyetlerin ve çeşitli zanaat gruplarının bir araya gelmesine de vesile olmuştur.

erzurum portalı dabakhane çeşmesi

Aşağı Habib Efendi Mahallesi Dere Sokakta yer alan Osman Derici'nin evi içerisinde bulunan su kaynağı 25 m.lik bir mesafeden sonra Dabakhane 1. Çeşmesine akmaktadır.

Ölçüleri:

Çeşme Yüksekliği: 2.30 m. Çeşme Genişliği: 1.75 m. Çeşme Derinliği: 0.25 m. Kemer Yüksekliği: 1.80 m. Kemer Genişliği: 1.00 m. Kemer Derinliği: 0.15 m.

erzurum portalı dabakhane çeşmesi

Bugünkü Durumu: Düzgün kesme taş malzemeden inşa edilmiştir. Suyu akıyor.

Kaynak: ESKİ Genel Md. Kültür Serisi - 1

Yorum Yazın