Alışveriş Yaptığımız Bu Çarşıda Bir Zamanlar İçerisine Girenler Çıkamıyordu

Rüstem Paşa Bedesteni (Taş Han) yapıldığı zamandan günümüze kadar birçok şey için kullanılmış!

Alışveriş Yaptığımız Bu Çarşıda Bir Zamanlar İçerisine Girenler Çıkamıyordu

Rüstem Paşa Bedesteni, Erzurum'un 16. yüzyıl yapısı bir kervansarayıdır. "Rüstem Paşa Kervansarayı" veya " Taş Han" olarak da adlandırılır.

Kervansaray, bedesten ne için kullanılır?

Bedesten içinde kumaş, mücevher, silah ve benzeri değerli eşyanın satıldığı kapalı çarşılara verilen isim. Kervansaray ise kervanların konaklaması için yapılmış büyük hanlar.

Rüstem Paşa ismi nereden geliyor?

Eser ismini Kanuni Sultan Süleyman'ın damadı ve sadrazamı Damat Rüstem Paşa 'dan alıyor. Taşhan Rüstem Paşa tarafından 1554-1561 yılları arasında yaptırılmış.

Taş Han yapıldığı zamandan günümüze kadar birçok şey için kullanılmış!

Rüstem Paşa Kervansarayı Taşhan

Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Murat Küçükuğurlu ile 'Erzurum Arşivi'ni kuran Murat Türker Tüfekçi, tarafından 400 yıllık Erzurum tarihine ışık tutan çalışmada görüldü ki Taş Han çok farklı amaçlar için kullanılmış.

Bir zamanlar suçluların ve kürek mahkûmlarının tutulduğu hapishane olarak kullanılmış.

Sonrasında Rüstem Paşa Kervansarayı askeri bir depo olarak kullanılmış. Cephanelerin depolanıp saklandığı bir mekan olmuş.

Cumhuriyet sonrası belli bir dönem elektrik santrali olarak kullanılmış ve bu durum Tortum elektrik santrali yapılana kadar devam etmiş.

Taş Han ilk olarak ne amaçla yapılmış?

Osmanlı döneminde Erzurum'a kazandırılan bu eser, Osmanlı zamanında en önemli gümrüklerden birisi olan Erzurum'da ticari amaçlı yaptırılmış. Günümüzde oltutaşı tespih ve diğer takı ürünlerinin satıldığı çarşı ilk yapılış amacına göre hizmet etmektedir.

Fotoğraflar, Ali Saim Ülgen Arşivi

Taglar: Rüstem Paşa Bedesteni, Rüstem Paşa Kervansarayı, Taşhan, Oltutaşı Çarşısı, Kervensaray, Erzurum Çarşıları,

Yorum Yazın

Yorumlar

Osman ÇELİK

Osman ÇELİK

Kaynaklarda hep öyle geçiyor. Tarihleri bir birine çok yakın.

Muhammed POLAT

Muhammed POLAT

Değerli arkadaşlar Erzurumdaki İlk Osmanlı Camii Lala Paşa değil 1562 Ayas Paşa Camiidir 1558... Lala Paşa Mimar Sinan ekolu ilk Camii olabilir...