Osmanlılar Döneminde Erzurum'da Paşa Sarayı Neresiydi?

Erzurum Osmanlı Sarayı Hakkında. Erzurum'da Osmanlılar zamanında saray olarak neresi kullanıldı?

Osmanlılar Döneminde Erzurum'da Paşa Sarayı Neresiydi?

Erzurum Osmanlı Sarayı Hakkında!

Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim, Mısır seferinden dönüşte Kars ve Pasinler üzerinden Erzurum'a geldi ve şehir çevresi 1517 yılında Osmanlı topraklarına katıldı. Kanuni Sultan Süleyman zamanında Erzurum kalesi tahkim edildi ve şehir baştanbaşa imar edildi.

Osmanlılar Döneminde Erzurum'da Paşa Sarayı Neresiydi?

Erzurum Osmanlı Paşa Sarayı

19. yüzyılın başlarında, Erzurum Paşa Sarayı, Lalapaşa Cami ile Mermer Hamamı arasındaki alanı kaplıyordu. Yani Sarayın ön kapısı Lalapaşa Camii'ne, arka kapısı ise Mermer Hamamı'na bakıyordu.

Bu hamam, 1840'larda harap vaziyetteydi. Mermer Hamamı'nın yerine daha sonra Kız Rüşdiyesi (Ortaokulu) yapıldı. Burası Cumhuriyet döneminde ise İsmetpaşa İlkokulu oldu. Şu an günümüzde ilkokul olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Dolayısıyla bugün Taşambarlar'ın yol aşırı karşısındaki İsmetpaşa İlkokulu'nun olduğu yerde, Saray'ın arka kapısı bulunuyordu.

Anlaşıldığı kadarıyla günümüzde Yakutiye Belediyesi binası ve Güneş İlköğretim Okulu olarak kullanılan binalar, Erzurum Sarayı'nın bahçesinde sonradan yapılmıştı. Sarayın olduğu yerde bugün ayrıca Bölge İdare Mahkemesi mevcuttur.

Paylaşım: Prof.Dr.Murat Küçükuğurlu, Kapak Fotoğrafı: Faruk Günayer

Yorum Yazın

Yorumlar

Cumhuriyer caddesindeki tarihi adliye binasının arkasında vakıflar binasının (lale paşa camisine yüzüne bakan) yerinde eskiden tarihi vakıflar binası vardı kısa bir ara Sümerbank mağazasında faaliyet göstermişti yukarıda bahsedildiği gibi konumu arka tarafıda ilk okula gelir o binanın asıl adı BEYLER BEYİN SARAYIYDI yanında Emircan çay bahçesi vardı yetmişli yıllarda yıktılar yerine şimdiki pasajı yaptılar