Bu Sergi, Meşguliyet Tedavisinin Karşılığı!

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi, dinlenmelik alanında açılan "12. Geleneksel El Sanatları Sergisi'nde psikiyatri servisi hastaları tarafın

Bu Sergi, Meşguliyet Tedavisinin Karşılığı!

Serginin, 12'incisi Düzenlendi

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi, dinlenmelik alanında açılan "12. Geleneksel El Sanatları Sergisi'nde psikiyatri servisi hastaları tarafından yapılan 600'ün üzerinde ahşap boyama eser sergileniyor.

Serginin açılışını, Erzurum İl Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Uçar yaptı. Psikiyatri servisinde yatarak tedavi edilen hastaların bir yıllık çalışmalarının yer aldığı serginin geleneksel hale geldiğini söyledi.

BEAH, Sergi, Meşguliyet Tedavisi

Meşguliyet Tedavisi Psikiyatri Hastalarında Çok Önemli...

Uçar, pek çok psikiyatri hastalığında meşguliyet tedavisinin çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Hastanın bir şeylerle meşgul olmasının, bir şeyler ürettiğini görmesinin, kişinin sosyal hayata dönüşünü kolaylaştırdığını ifade eden Uçar, "Tedavi süresi kısalıyor. Kullanılan ilaç dozlarının bile azaltılmasını sağlayabilir. Bu tür etkinlikler biraz daha fazla sayıda ve zamana yayılarak yapılacak. Özellikle hem kronik psikiyatrik bozukluğu olan hastalarımızın tedavisi belli bir disiplin altında yapılabilecek. Hastaların ilaç kullanımı kontrol altında olup bunların daha sağlıklı ve daha normale yakın haldeyken toplum içerisinde olmalarını sağlayacağız " dedi.

BEAH, Sergi, Meşguliyet Tedavisi

Gelir 1 Yıl Sonranın Malzemelerinin Alınmasını Sağlayacak...

Psikiyatri Uzmanı Dr. Tülay Satı Kırkhan'da kısmi tedaviye cevap vermiş, bu işleyişe uyum sağlayabilecek hastaların bu aktiviteye katıldığını ifade ederek, "Genellikle yaptıkları eserlerde doğa desenlerinin seçilmesinin amacı rahatlatıcı olması. Hastaların bazılarını biz yönlendiriyoruz, bazı hastaların da tercihi bu yönde oluyor. Bu gün burada açmış olduğumuz sergiden elde edilen geliri seneye nasip olursa açacağımız 13.geleneksel sergi hazırlıkları için malzeme alımında kullanacağız" diye konuştu.

Dr. Tülay Satı Kırkhan, serginin açılmasında, el emekleriyle katkıda bulunan hastaların yanı sıra onlara, emeklerinde desteği olan, halk eğitim merkezi hocası, Leyla Şenol'a servis sorumlu hemşiresi, İsmail Çetin ve Psikolok Dilan Kaygüle ile tüm servis çalışanlarına teşekkür etti.

12. Psikiyatri Hastaları el sanatları sergisinin açılışına, İl Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Uçar BEAH Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Orhan Delice ve yönetim kadrosunun yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

BEAH, Sergi, Meşguliyet Tedavisi

Yorum Yazın