Müjde, 'Cemreler Düşüyor ve Havalar Isınmaya Başlıyor' İşte 2020 Cemre Tarihleri!

Baharın Müjdecisi Cemreler Erzurum'da Ne Zaman Düşecek? Bahsedilen üç cemre sırası ile nerelere düşer?

Müjde, 'Cemreler Düşüyor ve Havalar Isınmaya Başlıyor' İşte 2020 Cemre Tarihleri!

Kış Uzadıkça Erzurumluların Aklına Yavaş Yavaş Havalar Ne Zaman Isınmaya Başlayacak Soruları Gelmeye Başlıyor

Peki Baharın Müjdecisi Cemreler Erzurum'da Ne Zaman Düşecek?

İnsanlarımızın kültürel bir miras olarak edindiği, uzun süreli törelere dayanan halk takviminde yer alan bu mitolojik olay her yıl Şubat ve Mart ayı içerisinde gerçekleşiyor. Birer hafta arayla sırasıyla havaya suya ve toprağa düştüğü kabul edilen cemre soğuk havaları kırılarak ısınmasına neden oluyor.

Cemre Erzurum için en güzel olaylardan birisi

Uzun süren soğuklardan sıcak havalara hasret kalan Erzurumlular şu günlerde havaların ısınmasını hasretle bekliyorlar. İklimin çok sert geçtiği Erzurum’da uzun süre devam eden soğuklar, kar, kış havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte Erzurumluların bir kara kışı daha atlatmanın verdiği hazzı yaşamasına neden oluyor. Baharın müjdecisi olarak kabul edilen ve kelime manası kor olan cemrenin ne zaman düşeceği halk tarafından heyecanla bekleniyor.

Erzurum'da Cemre Ne Zaman Düşecek?

Halk takvimine göre şubat ayının içinde cemreler düşer. Cemre “ateş parçası” demektir. İlk olarak havaya düşen cemre ile birlikte havalar ısınmaya başlar,

Birinci Cemre 19-22 Şubat (Havaya)

İkinci Cemre 26-27 Şubat (Suya)

Üçüncü Cemre 5-6 Mart (Toğrağa)

Cemrelerin düşmesiyle hava sıcaklıklarında da artış olur. Bu günlerde güneşli havalarda, topraktan buhar çıktığı görülür.

Cemre Nedir? Cemre Ne Anlama Gelir?

Cemre; Ateş, kor halinde ateş, Şubat ayında azar azar artan sıcaklık, hacıların Mina’da şeytan taşlaması, küçük taş parçası, Arafat’ta hacıların şeytan taşlamaları gibi anlamlara gelmektedir.

Cemrelerin eski takvimlerdeki Arapça karşılığı “Cemre-i ula beheva”, “Cemre-i saniye beab” ve “Cemre-i salise behak” şeklinde yazılırdı. Cemreler kışın soğuk günlerini geride bıraktığımızın müjdecisidir.

Yorum Yazın