Atatürk Üniversitesi'nin Duyduğunuzda Şaşıracağınız 10 Özelliği!

1957 yılında kurulan Atatürk Üniversitesi'nin bilinmeyen 10 özellikleğini sizler için derledik...

Atatürk Üniversitesi'nin Duyduğunuzda Şaşıracağınız 10 Özelliği!

1957 Yılında Kurulan Atatürk Üniversitesi'nin Bilinmeyen Özellikleri!

Erzurum Portalı olarak ismi Erzurum ile özdeşleşen, sosyal, kültürel ve ekonomik anlamada şehirde önemli bir yere sahip olan Atatürk Üniversitesi'nin bilinmeyen özelliklerini sizler için derledik.

1. Türkiye'nin En Eski Yedinci Üniversitesidir.

Kuruluş Kanunu'nun Resmi gazetede yayınlanma tarihine göre altıncı olan Atatürk Üniversitesi yapılış sırasına göre Türkiye'nin en eski yedinci üniversitesidir.

2. Doğu'nun İlk Üniversitesidir.

Atatürk döneminde kurulması planlanan ve 1957 yılında kurulabilen Atatürk Üniversitesi Doğu Anadolu'nun ilk üniversitesidir.

3. Türkiye'nin En Büyük İkinci Kampüsüdür.

Atatürk Üniversitesi kampüsü 3000 dekar alana kurulmuştur ve kampüs içerisinde 850.000 m² kapalı alan bulunmaktadır.

4. Türkiye'nin En Fazla Öğrenciye Sahip 2. Üniversitesidir.

2017 YÖK verilerine göre açık öğretim ve uzaktan öğrenim öğrencileri dahil olmak üzere 276 bin 444 öğrenciye sahip olan Atatürk Üniversitesi Anadolu Üniversitesinden sonra Türkiye'nin en fazla öğrenciye sahip üniversitesidir.

5. Türkiye'nin İlk Planlı Kurulan Kampüsüdür.

Atatürk Üniversitesi kuruluş aşamasında gerçekleştirilen çalışma ile Türkiye'nin ilk planlı kurulan kampüsü olma özelliğine sahiptir.

6. Tıp Fakültesi Atatürk Üniversitesinin En Eski Fakültelerinden Biridir.

Fakülte 1962 yılında kurulmuştur. Bugün üniversite hastanesi tüm Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz için önemli bir sağlık merkezi rolüne sahiptir.

7. Türkiye'de Kurulan Dördüncü Diş Hekimliği Fakültesi Atatürk Üniversitesi'nde Kurulmuştur.

Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 11 Şubat 1971 tarihinde Türkiye'de kurulan dördüncü diş hekimliği fakültesi olarak açıldı.

8. Ulaşımı En Kolay Olan Üniversitedir.

Tam şehir merkezinde yer alan Atatürk Üniversitesi yürüme mesafesinde olan merkezi konumları ile ulaşımı en kolay üniversitedir.

9. Türkiye'nin En İyi 14. Üniversitesidir.

Sıralamada, "makale sayısı", "öğretim üyesi başına düşen makale sayısı", "atıf sayısı", "öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı", "toplam bilimsel doküman sayısı", "öğretim üyesi başına düşen toplam bilimsel doküman sayısı", "doktora mezun sayısı", "doktora öğrenci oranı", "öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı" olmak üzere, 9 kriter esas alınarak Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan "URAP Araştırma Laboratuvarı", Türkiye'nin en iyi üniversitesi sıralamasında Atatürk Üniversitesi Türkiye'nin en iyi 14. Üniversitesidir.

10. Türkiye'nin En Uzun Süreli Görev Yapan Rektörü Atatürk Üniversitesi'nde Görev Yapmıştır.

Atatürk Üniversitesi Rektörlerinde Prof. Dr. Hurşit ERTUĞRUL, Türkiye'de üniversiteler tarihinde en uzun süreli rektörlük yapmış olan (yaklaşık 17 yıl) kişidir.

Yorum Yazın