Erzurum Yöresel Mutfağının Popüler 7 Dolma Yemeği!

Genellikle Kullanılan Malzemeye Göre Adlandırılan Erzurum Dolma Yemekleri...

Erzurum Yöresel Mutfağının Popüler 7 Dolma Yemeği!

Erzurum Dolmaları!


Genellikle Kullanılan Malzemeye Göre Adlandırılan Erzurum Dolma Yemekleri...


Erzurum halk yemekleri, çoklukla kolay hazırlanan türdendirler. Sade oluşları ve kullanılan malzemeye göre adlandırılmaları diğer özellikleridir.

Aşçı dükkânlarına ve lokantalara yansımamış olanlar çoğunluktadır. Varlığını kendi imkân ve ölçüleri içerisinde sürdürmektedirler. Şimdi sırasıyla Erzurum yöresel mutfağında popüler dolma çeşitlerini özetleyelim:

Yaprak Dolması

Et, soğan, pirinç, karabiber malzemelerinin karışı ile üzüm yaprağına sarılarak yapılan dolmadır. Özellikle misafir ağırlarken tercih edilen dolma türüdür.

Lahana Dolması

Genelllikle kış aylarında sıklıkla yapılan dolma çeşididir. Et, soğan, pirinç, karabiber malzemelerinden oluşan iç lahana yapraklarına sarılarak yapılır.

Ayva Dolması

Dilim dilim kesilmiş ayva, kuru üzüm, şeker, yağ, nohut, et yahut kıyma ile pişirilir. Bir kış yemeğidir.

Ekşili Dolma

Pirinç, et, karabiber, soğan, ekşi erik pestili (tamas pestili) ile pişirilen yaprak dolmasıdır.

Evelik Dolması

Bulgur, lor (çökelek), kaymak, soğan, sarımsak, yağ, yoğurt ve evelik ile pişirilir, ilkbaharda pişirilen bir yemektir.

Şalgam Dolması

Şalgam dilimleri arasına kıyma, rendelenmiş soğan, pirinç konarak dolma gibi pişirilir. Sonbahar yemeğidir. Erzurum ve çevresinde yetiştirilen şalgamdan yapılır.

Lor Dolması

Yapılışı evelik dolması gibidir. Lor dolmasında evelik yerine yaprak kullanılır. Yaprağı her mevsimde bulmak mümkün olduğundan her zaman yapılabilen bir yemektir.

Bunlardan başka; et, soğan, pirinç, bulgur, salça, yağ, biber vb. malzemelerin karışımı ile yapılan çeşitli dolmalar vardır. Bunlar kullanılan sebzeye göre adlandırılırlar. Başlıcaları domates dolması, patlıcan dolması, biber dolması, kabak dolması ve ekşili yaprak dolmasıdır.

Kaynak: Dr. Lütfü Sezen, Erzurum Folkloru 3. Baskı | 392

Yorum Yazın