Vokalistlikle Başlayıp Zirveye Çıkan Erzurumlu Merve Özbey

Vokalistikle Başlayıp Müzik Listelerini Alt Üst Eden Erzurumlu Sanatçı Merve Özbey

Vokalistlikle Başlayıp Zirveye Çıkan Erzurumlu Merve Özbey

Vokalistikle Başlayıp Müzik Listelerini Alt Üst Eden Ünlü Ses Sanatçısı Merve Özbey

18 Temmuz 1988 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Merve Özbey baba tarafından aslen Erzurumludur. Okul yıllarında masraflarını karşılayabilmek için vokalistlik yaparak müzik sektörüne adım atan Özbey, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Türk Sanat Müziği eğitimi aldı.

Merve Özbey asıl tanınmasını sağlayan Ebru Gündeş olmuştur

Daha 13 yaşında iken ses sanatçısı Mine Koşan ile düet yapmış olan Merve Özbey'in asıl tanınmasını sağlayan Ebru Gündeş olmuştur. Özbey'i ilk keşfeden ise Ebru Gündeş oldu. Şarkıcı Utku'nun sahne aldığı bir kulüpte vokal yapan Özbey'i dinleyen Gündeş birkaç şarkı daha söylemesini rica ettikten sonra "Vokalim olmak ister misin?" diye sordu. Teklifi kabul eden Özbey artık Türkiye'de önemli vokalistler arasında yer almaya başladı.

Erzurumlu Sanatçı Merve Özbey

Merve Özbey birçok ünlü sanatçıya vokallik yaptı

Ebru Gündeş'in ardından Merve Özbey, Demet Akalın, Bengü, Özcan Deniz, Ferman Toprak, Utku ve Yaşar İpek gibi isimlere vokallik yaptı.

Merve Özbey'in solo albüm yapmaya karar vermesi

Demet Akalın'ın albüm lansmanında solo performans sergilerken Erdem Kınay'la tanıştı. Kınay, proje albüm yapacağını söyledi ve Özbey'e demo kaydı yaptı. 2012 yılında Kınay'ın çıkardığı Proje albümünde "Duman" şarkısına eşlik etti. Şarkı büyük kitlelere ulaşarak, Özbey'in ilk kez duyulmasını sağladı.2013 yılında Kınay'ın ikinci albümü olan Proje 2'de "Helal Ettim" şarkısını seslendirdi. Kınay ile yaptığı şarkılar ses getirince solo albüm yapmaya karar verildi.

Solo şarkısı Türkiye resmî listesinde iki numaraya kadar yükselmeyi başardı

2015 yılının Temmuz ayında Özbey'in ilk albümü Yaş Hikayesi piyasaya sürüldü. Albümün çıkış şarkısı da sözleri Deniz Erten, müziği Erdem Kınay'a ait olan "Yaş Hikayesi" oldu. Şarkı Türkiye resmî listesinde iki numaraya kadar yükselmeyi başardı. Albümün ikinci video klibi ise "Topsuz Tüfeksiz" şarkısına çekildi.

Merve Özbey'in Albümleri

Proje (Erdem Kınay albümü), Proje 2 (Erdem Kınay albümü), Yaş Hikayesi, Musa Eroğlu ile Bir Asır.

Merve Özbey Klipleri

"Duman (feat. Erdem Kınay)"

"Helal Ettim (feat. Erdem Kınay)"

"Yaş Hikayesi"

"Topsuz Tüfeksiz"

"Vicdanın Affetsin"

"Boynun Borcu"

"Vuracak"(Yıldız Tilbe'nin Yıldızlı Şarkıları)

Yorum Yazın