KÜLTÜR

Erzurum Kalesinin Artık Burçları Var!

Erzurum Kalesinin Artık Burçları Var!
Erzurum Kalesinin Artık Burçları Var!

5. Yüzyıldan Kalma Kalede, Tarihe Uygun Yapılaşma!

Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Erzurum Kalesi'nin onarılması ve ziyaretçilerin hizmetine açılması için Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresince 3 milyon lira kaynak aktarıldığını belirterek, "Tarihine uygun yeni yapılaşmayla Erzurum Kalesi'ni tarihi hüviyetine kazandıracağız." dedi.

Vali Azizoğlu, ilde sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında onarımı devam eden Erzurum Kalesi'ndeki çalışmaları yerinde görmek ve bilgi almak amacıyla kalede incelemelerde bulundu.

Erzurum Kalesinin Artık Burçları Var!

Erzurum'da Değişim Devam Ediyor...

Şehir genelinde kentsel dönüşüm çalışmalarının hızla devam ettiğini hatırlatan Vali, "Tarihi mekanların bulunduğu bölgelerde kentsel dönüşüm faaliyetleri devam ediyor. Bu manada kamu kurumlarımız da kendilerine düşen görevleri aynı hızla sürdürüyor" diye konuştu.

Azizoğlu, tarihi Erzurum Kalesi'nde de bu çerçevede çalışmalar yapıldığını dile getirerek, "5. yüzyıldan kalma önemli bir tarihi mekanımız olan kalemizin onarımını yapmayı sürdürüyoruz. Erzurum'un kentsel dönüşümünde ve tarihi mekanların ortaya çıkmasında en önemli olan kalenin onarılması ve ziyaretçilerin hizmetine açılması için DAP Bölge Kalkınma İdaresinin aktardığı 3 milyon liralık kaynak gerçekten çok önemlidir. Aldığımız bu destekle kalemizin onarımına devam ediyoruz."

Erzurum Kalesi

Kale'nin Tarihi Gün Yüzüne Çıkıyor...

Kalenin dış onarımının yanı sıra içinde de çeşitli kazı işlemlerinin yapıldığını ifade eden Vali Azizoğlu, kazıların kalede hangi tür yerleşimlerin olduğunu ve tarihi süreçte neler yaşandığını gün yüzüne çıkarmak amacıyla yürütüldüğünü aktardı.

Çalışmalar bittiğinde kalenin dışı ve içiyle önemli bir turistik mekan olarak ziyaretçilerin hizmetine açılacağını aktaran Vali, "Böylece bu tarihi mekanların yeniden canlanması ve gelecek nesillere tam ve sağlıklı şekilde aktarılması sağlanacak. Bu manada Erzurum'daki diğer tarihi binaların da onarımını yapmaya devam ediyoruz. Tarihine uygun yeni yapılaşmayla Erzurum Kalesi'ni tarihi hüviyetine kazandıracağız."

İncelemelerde Vali Azizoğlu'na DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz, Vakıflar Bölge Müdürü İsmet Çalık eşlik etti.

Erzurum Kalesinin Artık Burçları Var!

Erzurum Kalesinin Artık Burçları Var!

Erzurum Kalesi

Erzurum Kalesi

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
17 Kasım 2018 00:04
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
{{item[0]}}
GÜNEŞ
{{item[1]}}
ÖĞLE
{{item[2]}}
İKİNDİ
{{item[3]}}
AKŞAM
{{item[4]}}
YATSI
{{item[5]}}