Tekrarlama Yılına Göre Erzurum Deprem Riski!

Erzurum'un Yer Aldığı Deprem Bölgesinde Depremler Hangi Sıklıkla Meydana Geliyor?

Tekrarlama Yılına Göre Erzurum Deprem Riski!

Karşılaşılan Her Depremde Akla Gelen İlk Sorunun Cevabı!


Erzurum'un Yer Aldığı Deprem Bölgesinde Depremler Hangi Sıklıkla Meydana Geliyor? İşte  Tekrarlama Yılına Göre Erzurum Deprem Riski...


Prof. Dr. Ahmet Ercan, Türkiye genelinde en büyük deprem çekinceli bölgeleri ve depremlerin tekrarlama yıllarını açıkladı. Erzurum’un içerisinde yer alan deprem bölgesi Türkiye geneli diğer bölgeler dikkate alındığında tekrarlama süresi açısından en az riskli bölge.

Bingöl Kavşağı (Erzincan, Bingöl, Erzurum) 30-40 yıl,

Güney Marmara (Gönen, Manyas, Ulubat) 25-30 yıl,

Menteşe (Fethiye, Marmaris, Finike) 20-30 yıl.

Gediz Çöküntüsü (Gediz, Demirci, Denizli) 15-20 yıl,

Sakarya Çukuru (Adapazarı, İzmir, Düzce, Bolu) 7-30 yıl,

Erzurum Büyük Bir Kısmı 2. Geri Kalan Kısmı 1. ve 3. Derece Deprem Bölgesinde Yer Alır

Türkiye’de deprem bölgeleri içerisinde yer alan illerden birisidir Erzurum. Yıl içerisinde zaman zaman depremler yaşanmaktadır. Geçmiş yıllara doğru incelendiğinde yıkıcı, can ve mal kaybına neden olan 3 büyük deprem yaşanmıştır. Büyük depremler haricinde ortalama 3 şiddetinde depremler ara ara olmaktadır.

Türkiye Deprem Kuşağı

Türkiye dünyanın aktif deprem kuşaklarından biri olan Alp-Himalaya deprem kuşağı üzerinde yer alır Ülkemizin yüz ölçümünün % 42'si birinci derece deprem kuşağı üzerindedir. Yapılması gereken en önemli önlem depremin özelliklerini çok iyi tanıyıp gerekli tedbirleri zamanında almaktır.

Kuzey Anadolu Deprem Kuşağı

Türkiye'nin kuzey kesiminde doğu-batı doğrultusunda uzanan kuzey Anadolu deprem kuşağı yaklaşık 1500 km uzunluğa sahiptir. Marmara Bölgesi'nde; Saros Körfezinden başlar, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki Aras Vadisi'ne kadar uzanır.

Erzurum’un da İçerisinde Yer Aldığı Güneydoğu Anadolu Deprem Kuşağı

İskenderun Körfezi'nden Van'ın doğusuna kadar bir yay çizerek uzanır. Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya, Elazığ, Erzurum, Bitlis ve Van bu kuşaktır.

Yorum Yazın

Erzurum Portalı İnstagram
Bizi İnstagramdan Takip Edin

Erzurum hakkında ihtiyaç duyduğunuz bilgilere ulaşmanın kolay yolu. Bizi Instagram hesabımızdan takip edin.

Kapat