BİLİYOR MUYDUNUZ?

Erzurum'a En Çok Hangi Ülkeden Turist Geliyor?

Erzuruma En Çok Hangi Ülkeden Turist Geliyor?
Erzurum'a En Çok Hangi Ülkeden Turist Geliyor?

Erzurum’a gelen yabancı turist sayısı yüzde 200'e varan artışlarla son yıllarda 500 bini aştı. Peki Erzurum’u en çok ziyaret eden vatandaşlar hangi ülkeden?

2016'da 148 bin olan turist sayısı yaklaşık yüzde 160 artarak 2017’de 407 bin oldu. 2018 ve 2019 verilerinin açıklanması beklene dursun, Erzurum'un turizm geliri son veriler ışığında ciddi oranda artış göstermiş durumda... Palandöken Kayak Merkezi, kış sporları, doğal güzellikleri, tarihi mekanları ve yemek kültürüyle turist sayısını her yıl artıran Erzurum’a en çok turist gönderen ülkeler sıralaması...

1. Rusya

Erzurum Turist Verileri

Daha çok kış turizmi için Erzurum’u tercih eden Ruslar, son yıllarda Erzurum’a en çok turist gönderen ülkeler listesinin ilk sırasında yer alıyor.

2. Ukrayna

Erzurum Turist Verileri

Erzurum’a gelen yabancı turistler arasında 2. sırada Ukrayna yer alıyor.

3. Gürcistan

Erzurum Turist Verileri

Erzurum’a yakınlığı ile bilinen Gürcistan, ilimize en çok turist gönderen ülkeler sıralamasında 3. sırada yer alıyor.

4. İran

Erzurum Turist Verileri

Alışveriş, çarşı ve eğlenceyi tercih eden İranlılar, listede 4. sırada yer alıyor. Yalnızca nevruz için 60 bin civarında İranlı yurt dışı için Erzurum’u tercih ediyor.

Erzurum’da Turist Sayısı Her Yıl Artıyor!

Erzurum İl Kültür Turizm Müdürlüğü verilerine göre diğer yıllara oranla turist sayısı 2017 yılında Türkiye’de bir buçuk kat artarken Erzurum’da ise üç katı arttı. Bu bağlamda 2018 ve 2019 verileri dahada bir merak konusu oluyor.

İl Müdürü Cemal Almaz son veriler üzerine yaptığı açıklamada, "2016 yılında 136.526 yerli, 12.438 yabancı olmak üzere toplam 148.964 turisti ağırlayan Erzurum 2017 yılında müthiş bir artışla bu rakamı 374.764 kişiye çıkmıştır" demişti.

Almaz o açıklamasında, "2017 yılındaki bu veriler bir ay eksik olarak girilmektedir. Eğer Aralık ayını da eklersek bu sayının 420.000 bin civarlarına ulaşacağını tahmin ediyoruz. Bu söylediğim resmi veriler kayıt altına alınmış ilimizde geceleyen turist sayısını bize vermektedir. 2016 yılı ve 2017 yılını karşılaştırdığımız da 3 katı bir artışın olduğunu söyleyebiliriz." ifadelerine yer vermişti.

Erzurum'un kendini bir yıl içerisinde çoğu konuda geliştirdiğini vurgulamış olan Almaz, "Bu hızlı artışın sebebi ilimizdeki alt yapı hizmetlerinin genişlemesiyle birlikte, başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere yerel ve merkezi yönetimimizin konu hakkında ciddi çalışmalarının etkisi inkar edilemez bir gerçek. Dağ yönetiminin Belediyenin elinde olması, otel ve yatak sayılarındaki memnuniyet derecesi ve hizmet kalitesinin istenilen düzeyde olması yerli ve yabancı turistler açısından da tercih sebebidir” şeklinde konuşmuştu.

Kamuoyu şimdiler ise 2018 ve 2019 verilerini merakla bekliyor.

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
22 Kasım 2018 19:55
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol