GÜNCEL

Bir Asır Önce Buzdan Kefen Giyen Sarıkamış Şehitleri Palandöken'de Anıldı!

Bir Asır Önce Buzdan Kefen Giyen Sarıkamış Şehitleri Palandökende Anıldı!
Bir Asır Önce Buzdan Kefen Giyen Sarıkamış Şehitleri Palandöken'de Anıldı!

Erzurum Sarıkamış Şehitleri İçin Palandöken'e Yürüdü

Erzurum'da, Sarıkamış Harekatı'nın 104. yılı etkinlikleri kapsamında, aralarında dağcı ve dağ kayakçılarının da bulunduğu vatandaşlar, Palandöken Dağı'na zirve tırmanışı yaptı. Burada, bir asır önce buzdan kefen giyen şehitleri anıldı.

Erzurum'da, Şenkaya ilçesinde Sarıkamış Kuşatma Harekatı'nda Allahuekber ve Soğanlı dağlarındaki çatışmada ve amansız kış şartlarında şehit olan muharip asker için Erzurum Valiliği öncülüğünde Türkiye Dağcılık Federasyonu ve Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce Palandöken Tırmanış Etkinliği düzenlendi.

Palandöken Kayak Merkezinde toplanan yüzlerce kişi, Erzurum Valisi Okay Memiş öncülüğünde, Türk bayraklarıyla dağa tırmanış yaptı.

Bir Asır Önce Buzdan Kefen Giyen Sarıkamış Şehitleri Anıldı!

Palandöken'de Şehitler ve Vatan İçi Duaya Duruldu...

Tırmanış sonrası İstiklal Marşı okundu, saygı duruşunda bulunuldu, Kur'an-ı Kerim okunarak vatan ve şehitler için dua edildi.

Burada konuşan Vali Memiş, bundan 104 yıl önce Sarıkamış Harekatı'nda şehit olanlara Allah'tan rahmet diledi.

Sarıkamış, Şenkaya ve Bardız şehitlerinin Türk milleti için büyük anlam taşıdığını ifade eden Memiş, "Benim büyük dedem Mahmut Memiş de Giresun'dan asker olarak 93 harbine katılarak şehit düşüyor ve daha geri gelmiyor. Kendisinin kayıtlarına da ulaşamadık. Bana, torunu olarak dedelerimizin ve binlerce atalarımızın şehit düştüğü Erzurum'a vali olarak bu programlara katılmak nasip oldu." dedi.

Bir Asır Önce Buzdan Kefen Giyen Sarıkamış Şehitleri Palandöken'de Anıldı!

Palandöken, Sarıkamış kadar önemli...

Memiş, "Her Türk asker doğar" deyiminin boşuna söylenmiş bir söz olmadığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Sarıkamış harekatı ve neticesinde meydana gelen son derece hüzünlü netice, aslında Türk milletinin, Türk askerinin ne kadar emre itaat ettiğinin ve gerekirse ölümü göze alarak operasyonlara hazır olduğunun göstergesidir. Dünyada Türk milleti kadar asker millet yok. Biz vatanı için ölmesini bilen, vatanı için her türlü fedakarlığı yapamaya hazır olan milletiz. Palandöken Dağı bizim için kutsal bir dağ. Palandöken'in arka taraflarında tabyalar var. Şehrin muhtelif yerinde 52 tabya var. Türkiye'de başka ilde yok, adeta yaşayan tabyalar kentiyiz. Palandöken bizim için Sarıkamış kadar vatan savunması yapmış önemli bir coğrafya."

Bir Asır Önce Buzdan Kefen Giyen Sarıkamış Şehitleri Palandöken'de Anıldı!

Tırmanışa 32 Eğitimli Dağcı ve Vatandaşlar Katıldı...

Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) Erzurum İl Temsilcisi Erdal Emeç de dağcılar olarak 104 yıl önce Sarıkamış'ta şehit düşenleri anmak için Palandöken Dağı'na tırmanış gerçekleştirdiklerini belirterek, "Amacımız özellikle genç nesle ecdadımızın hangi zorluklardan geçtiğini ve bugünlere nasıl gelindiğini anlatabilmek. Gençlerin bu zorlukları bilmesini ve ülkemizin korunmasında, gelişmesinde kendilerini daha iyi yetiştirmesini amaçlıyoruz. Tırmanışa toplamda 32 eğitimli dağcı ve dağ kayakçısı ile çok sayıda vatandaşımız katıldı." diye konuştu.

Programa Erzurum Valisi Okay Memiş, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hüseyin Koçan, Vali Yardımcısı Sadettin Doğan, Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz, Dağcılık Federasyonu, sporcular ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
7 Ocak 2019 11:45
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
{{item[0]}}
GÜNEŞ
{{item[1]}}
ÖĞLE
{{item[2]}}
İKİNDİ
{{item[3]}}
AKŞAM
{{item[4]}}
YATSI
{{item[5]}}