BİLİYOR MUYDUNUZ?

Cağ Kebap Dünyanın Mutlak Yenmesi Gereken 20. Lezzeti!

Cağ Kebap Dünyanın Mutlak Yenmesi Gereken 20. Lezzeti!
Cağ Kebap Dünyanın Mutlak Yenmesi Gereken 20. Lezzeti!

Erzurum Cağ Kebabı Dünya Lezzetleri Sıralamasında 5 Üzerinden 4,7 Yıldız Alarak Dünyanın İlk 100 Lezzeti Arasına Girdi!

Tasteatlas, Türkiye'de mutlaka yenmesi gereken 100'den fazla lezzeti belirledi. Bunlar arasında Cağ Kebap Dünya sıralamasına girdi.

Yerel malzemeleri keşfeden, geleneksel yemekler ve otantik restoranları takipçileri ile paylaşan tasteatlas, takipçilerinden dünyanın en iyi 100 yiyeceği listesine girmeyi hak eden lezzetleri oylarıyla seçmelerini istedi. Şu ana kadar gelen oylarla oluşan listede Erzurum'dan cağ kebabı da var. Cağ kebap 5 üzerinden 4,7 yıldız ile şu anda listenin 20'inci sırasında yer alıyor.

Cağ kebabı Erzurum'un en ünlü yemeğidir!

Cağ kebabı yatık döner olarak da bilinir...

Cağ kebabı önceden terbiye edilmiş etin yatık bir şişe geçirilip odun ateşi üzerinde pişirilmesiyle hazırlanır. Oğlak veya yağlı kuzu budundan yapılan bir çeşit kebap olan cağ kebabı, Cağ adı verilen şişler kullanılarak servis yapıldığından bu adı almıştır.

Hazırlanan parça etler, bu malzemeye eklenen soğan, reyhan, tuz ve karabiber gibi baharatlar ile birlikte iyice yoğrulur. Daha lezzetli olması istenirse hazırlanan et 24 saat serin ortamda veya buzdolabında dinlendirilir ve bu süre sonunda cağ kebabı pişirilmeye başlanabilir. Et yatık biçimde odun ateşinin kızgın közüne 10-15 cm yüksekte pişirilir ve döner bıçağı ile birer porsiyon kesilip cağ üzerinde ızgaraya konulur. Burada biraz daha pişirilir.

Kebap, yanında soğan, domates ve sivri biber ve tandır ekmeği veya lavaş ile birlikte servis edilir. Oltu ve çevre ilçeler Olur, Tortum ve Yusufeli yörelerinde "bico" olarak da adlandırılmaktadır.

Görsel Kaynak: Nihat Kılıçoğulları

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
16 Ocak 2019 22:01
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza