Cennet Çeşmesi Hikayesi

Erzincan'lı Terzi Baba Erzurum'a Habib Baba'yı ziyarete gelir. Habib Baba'nın uzun zamandır yanında bir müridi bulunmaktadır.

Cennet Çeşmesi Hikayesi


İrşad Etsende Gitse


Erzincan'lı Terzi Baba Erzurum'a Habib Baba'yı ziyarete gelir.


Habib Baba'nın uzun zamandır yanında bir müridi bulunmaktadır.

Terzi Baba, Habib Baba'ya:

"Hocam şu müridini çoktan beri senin yanında olduğunu görmekteyim irşad etsen de gitse" der. Habib Baba'da onun henüz yetişmediğini söyler.

Denemek isterler; Habib Baba müridini içeri sesler ve ona "al şu parayı da bir şişe şarap al getir" der. Mürid dışarı çıktıktan sonra kendi kendine "şu işe bak, bir de ikisi de âlim ulema geçinirler, ikisi de şarap içecekler" der.

Tabii bu durum her iki zat tarafından da bilinmektedir, Habib Baba Terzi Baba'ya, "Gördün mü? Hocam der, henüz erken demiştim."

Mürid şarabı alır Cennet Çeşmesinin bulunduğu yere gelir ve su içer iken şişeyi kırar, şişeden müthiş güzel bir koku yayılır. Mürid hata yaptığını anlar koşarak hocasının yanına gider ve afv diler.

Çeşmenin yanında bulunan koku uzun süre devam etmiş ve oradan geçenler "Bu ne güzel koku, Cennet kokusu gibi." Derlermiş ve o tarihten sonra bu çeşmenin ismi Cennet Çeşmesi olarak kalmış.

Yorum Yazın