BİLİYOR MUYDUNUZ?

Microsoft Kurcusu Bill Gates Erzurumlu Mu?

Microsoft Kurcusu Bill Gates Erzurumlu Mu?
Microsoft Kurcusu Bill Gates Erzurumlu Mu?


Bu Bir Düzmece Haber

Microsoft Kurucularından Bill Gates Erzurumlu Değil!

'Bill Gates, Financial Times'a çarpıcı açıklamalarda bulundu' diye başlayan yıllar öncesine ait bu haberi bir kaç dokunuşla size aktarıyoz.

Atalarının Erzurumlu olduğunu açıklayan Gates, kütüğünü Erzurum'a aldırmak için Türk Hükümeti'ne başvurduğu haberin öne çıkanlarından. İşte yıllar önce yapılan ve ana hedefi farkındalık oluşturmak olan o düzmece haber ve röportajın detayları...

Bilişim dünyasının dahi adamı Bill Gates, İngiliz Financial Times'a hayatı ile ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Gazetede yer alan habere göre Gates, başarısını 150 yıl önce Türkiye Erzurum'dan göç eden atalarına borçlu. Bu yüzyıllık sırrı ilk kez açıklayan Bill Gates: "Erzurum'dan küçük bir gemi ile 10 aile, 150 yıl önce çok zorlu bir yolculukla Amerika'ya gelip yerleşmiş. Bu ailelerden biri de benim büyük büyük dedemler imiş..."

Gates: Atalarımdaki Dadaş Ruhu'ndan Aldığım Güçle Engeller Karşısında Yılmadım

Erzurumlular, mücadeleci kişilikleri ve Dadaş anlayışı (yardımlaşma ve dayanışma ruhu) ile önlerine çıkan her türlü engeli kolaylıkla aşabilme yeteneğine sahip insanlar olduğunu röportajında söyleyen Gates, "'Dadaş Ruhu' ile hayata bakan bu insanlar, Amerika da hem çalışıp hem eğitim alıp hem de başkalarına yardımcı olmaya çalışmışlar. Bu nedenle bizim ailede eğitimde, çalışmakta, yardımlaşmakta çok kutsaldır. Atalarımdaki Dadaş Ruhu'ndan aldığım güçle bende öneme çıkan engeller karşısında yılmadım, ihtiyacı olan herkesin her zaman yanında oldum. Başarımda önemli katkısı olan Erzurumlu atalarıma vefa borcumu ödemek için kütüğümü Erzurum'a aldırıyorum. Bu konu ile ilgili Türk Hükümeti'ne başvuruda bulundum. Şimdi cevap bekliyorum.” açıklamasını yaptı.

Microsoft Kurcusu Bill Gates Erzurumlu Mu?

Valiliğin Çalışma Başlatttığı İfade Edilmiş!

O tarihlerde, Erzurum Valiliği de Bill Gates'in yaptığı başvuruyu doğruladığı, Dadaş Gates için bürokratik işlemleri hızlandırmaya başladıkları yazılmıştı.

Bu Haber Düzmece!

Haber 7'den Arzu Uğur'un o tarihlerde yazdığı haber; "Muhteşem bir şey değil mi, dünyayı değiştiren insanlardan biri Türk asıllı ve Erzurumlu. Ne kadar gururlansak az ama üzgünüm bu haber düzmece.

Sadece dikkatinizi Erzurum'da Bill Gates olma yolunda önemli adımlar atan bilişimin parlak çocukları ile ilgili habere dikkatinizi çekmek için bu düzmece haberi yazdım. Lütfen bana kızmayın ve genç bilişimcilerin başarı hikayesini okuyun.

Türkiye ile Avrupa Birligi (AB) arasındaki mali işbirliğine yönelik geliştirilmiş olan Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı ( Instrument for Pre Accession - IPA )'nın "İnsan Kaynaklarını Geliştirme" bileşeni kapsamında "Erzurum'daki genç işsizlere İnternet Girişimciliği, e-Ticaret ve Webmaster konularında Erzurum'un iş dünyasının ihtiyaçları göz önüne alınarak eğitim verilmesi, istihdam edilmeleri ve staj yapmalarını sağlama amaçlı 288 saatlik proje 12 ayda tamamlandı.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen proje bütçesi 21 bin Euro. Toplam 44 işsiz Erzurumlu genç, Türkiye Bilişim Derneği ve Erzurum Kalkınma Vakfı (ERVAK) ortaklığı ile Erzurum'da uygulanan projeye katıldılar ve 3 Kasım 2011'de sertifikalarını aldılar.

Bu kurs birçoğumuz için hiçbir şey ifade etmeyebilir. Birçoğumuz için anlamsız olan şeyler, bazı insanların hayatını kurtarabilir, yaşamını tümüyle değiştirebilir. Erzurumlu işsiz gençlerin hayatlarının değişmesinin ve onlara bu fırsatı tanıyan insanların emeğinin ne kadar saygıya değer olduğunun önemini anlayarak, bu projeye bakın. Mezun olan bu gençler şimdiden Erzurum ve çevre illerdeki işadamlarının dünyaya açılmaları için önemli projelere imza attılar bile.

O tarihlerdeki Erzurumlu Bill Gates adayları ve projelerinden birkaç örnek:

SEMRA ÖĞÜDÜM: Lise mezunu olan 26 yaşındaki Semra www.zerafettaki.com sitesinde el sanatları satışı yapıyor. Oltu taşından el sanatları yapan zanaatkarlarının ürünlerini çok uygun fiyata bu sitede bulabilirsiniz. Oltu taşı takıları ile ilgili bu eğlenceli reklam filmini de arkadaşları ile beraber hazırlamışlar.

YUNUS BAĞTEKİN: Aynı zamanda tiyatro ile uğraşan Yunus, dijital medya ajansı kurmuş. Dijital pazarlamayla ilgili işdünyasının ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyor. www.ddsajans.com dan yaptıklarını görebilirsiniz.

MEVLÜT TAPAN: Kendisini Bill Gates'in Erzurum şubesi olarak tanımlayan Mevlüt, 23 yaşında. Anadolu'da yok olmaya yüz tutan ürünlerin tanıtım ve ihracatını yapmak için www.gelenektengelecege.com sitesini kurmuş. Bir diğer önemli projesinde mekanların tanıtımını yaptığı www.diyardan.com sitesi.

Bu gençler, proje sayesinde hem işe hem de hayallerine ve umutlarına kavuşmuşlar. Sadece onlar mı? Ekonomik kriz ile boğuşan esnafında umudu olmuşlar. Bill Gates varsın Erzurumlu olmasın ama Erzurum'da bilişimin muhteşem gücü yeter ki olsun.

İşte büyük dünyayı küçücük bir köy haline getiren bilişimden güzel bir hikaye…

Teşekkürler Mevlüt, Semra, Yunus ve 44 genç arkadaşım. Hayalleriniz hayallerimiz, umutlarınız umutlarımız. Bu projede emeği geçen herkese teşekkürler!" böyle bitiyor.

Peki o bişimci gençler ne oldu? Bizler kurulan sitelere ulaşmaya çalıştık ve ulaşamadık.

Gerçekte Bill Gates Kimdir?

Bill Gates, 28 Ekim 1955'te Seattle'de doğmuştur. Gerçek adı William Henry "Bill" Gates III' dir. Gates, Microsoft şirketinin kurucularındandır ve şirketin başkanlığını ve baş yazılım mimarlığını yapmaktadır. Forbes dergisine göre 2009'da Gates dünyanın en zengin (US$60.0 milyar) kişisiydi. Amerikalı girişimci Gates iki kişilik şirketini (Microsoft) başta gelen bir Bilgisayar Software (Yazılım) şirketine dönüştürdü.

Gates 20. yüzyılın son döneminde en başarılı şirket patronlarından biri oldu. Seattle/Washington'da avukat bir babayla öğretmen bir annenin oğlu olarak dünyaya gelen Gates, henüz on iki yaşındayken özel bir okulda ilk informatik (bilişim) kurslarına gitti. Okul arkadaşı Paul Allen ile birlikte boş zamanlarını çoğunlukla bilgisayar yazılımları üzerinde çalışarak geçiriyordu.

Yakınlarındaki bir şirketin büyük bilgisayarını para ödemeden kullanabilmek için, iki arkadaş kullanıcılar için yazılım hatalarını arayıp buluyorlardı. Bu şekilde bilgisayar konusunda uzmanlaşan öğrenciler, 1972'de ilk şirketlerini (Traf-O-Data) kurdular. Bu şirket bir trafik sayım ve kontrol sistemi için yazılımlar üreterek hemen 20.000 dolarlık satış yaptı. Gates bundan bir yıl sonra TRW adlı silah işletmesinde staj gördü.

Kişisel bilgisayarlar 70'li yılların ortasında henüz gelişimlerinin ilk aşamasında bulunuyorlardı. MITS şirketinin Altair adını verdikleri en önemli numunesi henüz tekbiçim, kullanılabilir bir yazılıma sahip olmayıp ancak tamamlanmamış bir işletim sistemine sahipti. Gates ve Allen'ın, Altair için 1974'te geliştirdikleri yazılım dili BASIC sayesinde bilgisayar kullanıcıları programlarını kendileri yazabiliyorlardı. MITS şirketi genç araştırmacılardan pazarlama ruhsatını satın alarak kendilerine sistemi daha da geliştirmeleri için sipariş verdi. Gates bunun üzerine tahsilini bırakarak Allen ile birlikte Albuquerque/New Mexico'da Microsoft adlı şirketi kurdu.

Microsoft, kendini sebatla mikro bilgisayarlar için yazılımı geliştirmeye adayan ilk işletmelerden biridir. Aradan kısa bir süre geçtikten sonra General Electric gibi şirketler, devamlı müşterileri arasında bulunmaktaydı. Gates 1977'de, aletlerini BASIC ile donatabilmek amacıyla, Apple, Tandy ve Commodore gibi PC (Personal Computer - Kişisel Bilgisayar) üreticileriyle lisans sözleşmeleri imzaladı. Ayrıca FORTRAN, COBOL ve Pascal gibi program dillerini geliştirmekle, Microsoft'a bir üstünlük ve uluslararası pazar yolunun kendilerine açılmasını (1978'den sonra ilkin Japonya olmak üzere) sağladı. Gates 1979'da yalnızca 13 çalışanıyla yaklaşık 3 milyon dolarlık bir satış gerçekleştirebildi.

PC'ler için yazılması gereken işletim sistemi teklifinin Gary Kildall tarafından reddedilmesinin ardından IBM, Gates'e yöneldi. Gates, Seattle Computer Products(SCP) şirketinden 50.000 USD karşılığında DOS işletim sistemini satın aldı ve SCP'de DOS yazılımcılarından biri olan Tim Paterson'ı kadrosuna dahil etti. DOS işletim sistemi IBM'in ihtiyaçları doğrultusunda değiştirilerek MS-DOS adını aldı. MS-DOS (Microsoft Disc Operating System - Diskli İşletim Sistemi) 80'li yıllarda dünya çapında satış rekorları kırdı (120 milyon nüsha). Gates akıllıca bir öngörüyle haklarını mahfuz tutarak diğer donanım üreticilerine de satış yapabildi. Bunu izleyen zamanda giderek daha çok şirket IBM ile bağdaşan aygıtları piyasaya sürünce, geliştirdikleri işletim sistemi bütün bilgisayarlar için tekbiçim hale geldi. Bu arada 1.000 çalışanı olan şirket, 80'li yılların ortasından sonra Avrupa'da şubeler kurdu. Şirketin başkanlığını yürüten Gates, tutarlı ekip çalışmasına ve katı bir verim ilkesine önem veriyordu. Bütün çalışanların verimleri altı ayda bir değerlendirilmekteydi.

Gates işletme sistemine paralel olarak uygulama programları alanında da son derece başarılı çalışmalar ortaya koyuyordu. Multiplan Çizelge Hesap Programından (1982); sonra, 1983'te ilk kez fareyi (mouse) kullanan MS-WORD adlı metin işleme sistemini başlattı. Özellikle WORD Avrupa'da çok satılırken, ABD'de Lotus 1-2-3 ve WordPerfect adlı rakipleri karşısında, ancak yavaş yavaş başarıya ulaşabildi.

Microsoft'un yazılım alanındaki kesin başarısı, Apple şirketinin kendilerine verdikleri siparişle gerçekleşti. Macintosh adını verdikleri örnek oluşturacak nitelikteki bilgisayar için çeşitli uygulama sistemleri (örneğin Word ve Excel) geliştirildi. Gates şirketini 1986'da anonim şirkete çevirdi. Aradan çok geçmeden yalnız kendi payının (% 45); borsa değeri 1 milyar doların üzerindeydi.

MS-DOS işletme sisteminin grafik bir iyileştirmesi olan WINDOWS'un geliştirilmesi çalışmalarına Gates 1985 yılında başlamıştı. WINDOWS'u piyasaya sürdükten (1987); üç yıl sonra bir pazarlama kampanyasıyla başarılı oldular. Microsoft bu sistemi sürekli olarak daha ileri program elemanlarıyla genişletiyordu. Gates özellikle WINDOWS'u daha basit ve daha kullanışlı bir biçime sokmaya önem veriyordu. Microsoft 1993'te tartışmasız piyasanın lideriydi (yıllık ciro: 3.75 milyar dolar; borsa değeri: 20 milyar doların üstünde). Gates'in kişisel serveti yaklaşık olarak 7 milyar dolar olarak tahmin edilmektedir.

Bill Gates, Dünya'nın en zengin insanlarından biri olarak görünür. Evinin büyüklüğü 6100 m²'dir. Gates'in evinde bir sualtı müzik sistemi ile 18 metrelik yüzme havuzu, 230 metrekarelik bir spor salonu ve 93 metrekarelik yemek odası bulunmaktadır. Evinde ünlü ressam Da Vinci'nin el yazma kitaplarını bulundurmaktadır. Saniyede 230$ kazanmaktadır.

Kaynak: Arzu Uğur - Haber 7

Yorumla
Facebook Twitter Telegram Whatsapp Linkedin Pinterest
{{begeni}} {{yorumsayi}}
3 Ocak 2020 11:00
Kullanıcı
{{item.IsimSoyisim==' '?"Kayıtsız Kullanıcı":item.IsimSoyisim}}
{{tariheCevir(item.KayitTarihi)}}

{{item.YorumMetni}}

{{item.BegenSay}}
Oturum Açınız

Yorum yazmak için oturum açmalısınız.

Oturum Aç Üye Ol

Mağazada Çok Satılanlar

Mağaza